Wskazówki, które pozwolą roślinom doniczkowym żyć pełnią życia.

rośliny doniczkowe wskazówki

Proste wskazówki, które pozwolą twoim roślinom doniczkowym żyć pełnią życia.

Rośliny doniczkowe wskazówki. Większość z roślin doniczkowych, nie wymaga specjalistycznych zabiegów.  Zapewnienie im odpowiedniego miejsca i dobrego podłoża, jest kluczem do sukcesu w uprawie. Mimo to warto zakupując nowy okaz choć trochę poczytać o nim. Wiele ciekawych informacji.

1. Wybór gatunku i odmiany do danego miejsca

Wybór rośliny powinien być uzależniony nie tylko od osobistych preferencji, ale także od miejsca, w jakim ta roślina ma się znajdować. Do biura, przeważnie wybiera się okazy duże, ze sporą powierzchnią masy zielonej liści natomiast do domu raczej wybiera się mniejsze gatunki, a do niewielkich pomieszczeń, idealnie sprawdzą się rośliny pnące, lub zwisające. Musimy brać pod uwagę specyfikę danego pomieszczenia. Tam, gdzie jest sucho i ciepło sprawdzą się sukulenty, jednak w wilgotniejszych pomieszczeniach można postawić na jakieś egzotyczne gatunki. Pamiętaj tylko o tym, że większość roślin nie lubi przeciągów, to szybko może doprowadzić do śmierci całego okazu.

2. Podłoże

Podłoże dla roślin doniczkowych powinno być umiarkowanie żyzne z dodatkiem perlitu, piasku i keramzytu. Tak, aby woda swobodnie przepływała między korzeniami. Obecnie bardzo popularny jest tzw. bigos, czyli podłoże mieszane z kilku komponentów. Mowa tutaj o ziemi kompostowej, perlicie, keramzycie, węglu aktywnym, piasku kwarcowym i chipsach kokosowych. Wszystko w odpowiedniej ilości stworzy idealny dom dla korzeni roślin doniczkowych. Po zakupie rośliny, konieczne jest przesadzenie jej do nowego, zdrowego podłoża. Często ta gleba przemysłowa jest słabej jakości i roślina tylko traci żyjąc w niej.

3. Światło

Oświetlenie to niezwykle ważny element dla roślin, gdyż dzięki niemu fotosynteza może przebiegać bez zaburzeń. Istnieją gatunki, które bardzo dobrze czują się w pełnym słońcu np. kaktusy. Mają one zdolność do magazynowania w pędach i liściach wody i niestraszne im są susze. Jednak z drugiej strony z łatwością można znaleźć okazy lubiące półcień czy takie, które poradzą sobie w cieniu np. paproć. 

 

Przeczytaj – Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni

 

4. Podlewanie

Rośliny doniczkowe wskazówki. Rośliny najbardziej lubią podlewanie wodą pochodzącą z deszczówki lub kranową, ale odstaną. Najlepiej zastosować się do zasady ‘na palec’ gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha to czas na uzupełnienie jej. Pamiętaj, że lepiej jest rośliny podlewać rzadziej a obficiej niż codziennie a mało. Niektóre gatunki np.: filodendron, dracena, paproć, begonie, storczyki bardzo lubią zraszanie. Wykonujmy na nich ten zabieg, gdyż znacząco podnosi to  wilgotność powietrza zwłaszcza w pomieszczeniach gdzie mamy do czynienia ze sztucznym ogrzewaniem. Do zraszania wykorzystujmy butelkę z rozpylaczem.  W okresie jesienno-zimowym rośliny doniczkowe są w stanie spoczynku i należy je zdecydowanie rzadziej podlewać.

5. Nawożenie

Jeśli chodzi o nawożenie jest to sprawa bardzo indywidualna. Jeśli roślina, będzie stała w dobrym miejscu, będzie miała dostęp do żyznego podłoża i będziemy ją regularnie podlewać to raczej nie wymaga nawożenia. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy danemu osobnikowi brakuje konkretnego minerału czy zaatakuje go jakaś choroba  lub szkodnik. Wtedy nawożenie jest swojego rodzaju ratunkiem dla rośliny. Najlepiej do tego wykorzystać nawozy mineralne dla roślin zielonych. Róbmy to zgodnie z zaleceniami, jakie podaje producent. Dla roślin lepiej jest, aby otrzymały za mało nawozu niż aby doszło do przenawożenia, gdyż może to szybko doprowadzić do śmierci okazu. 

6. Cięcie

Bardzo istotne jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów z roślin, tak aby one nie traciły energii na ich odżywianie. Zabieg cięcia roślin jest dość istotny. Dzięki niemu okazy lepiej się krzewią i tworzą więcej nowych pędów. Cięcie powinno wykonywać się ostrymi nożyczkami lub sekatorem. Pamiętaj, aby narzędzia po każdym cięciu były odkażane. 

7. Przesadzanie

Rośliny takie jak: monstery, filodendrony, dość szybko rosną i po pewnym czasie wymagają przesadzenia do większego pojemnika. Warto dokonywać tego na wiosnę. Przy okazji można dokonać np. cięcia i rozmnożyć sadzonki pędowe. To idealny pomysł na podzielenie się okazami z rodziną lub przyjaciółmi. Ciekawego designu możesz roślinom dodać stosując nowoczesne osłonki.

Podsumowanie

Rośliny doniczkowe wskazówki. Uprawa  i pielęgnacja roślin doniczkowych to zajęcie bardzo odprężające. Nie traktujmy go jak obowiązek, tylko możliwość psychicznego odpoczynku od codziennych spraw. Warto w czynności ogrodniczych innych domowników to będzie dobry pretekst, aby wspólnie spędzić czas. 

Zapraszam do zapoznania się z wpisem – Jakie rośliny doniczkowe do kuchni sprawdzą się najlepiej?

REKLAMA
beautyblender– Jedyny oryginalny, niepowtarzalny, niezbędny w twojej kosmetyczce. Innowacyjny aplikator stosowany przez topowych makijażystów Hollywood.
beautyblender.pl

Na obrazku gąbka beautyblender.To innowacyjny aplikator podkładu do twarzy. Must have w kosmetyczce.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]