Dlaczego moja roślina doniczkowa więdnie?

Rośliny doniczkowe to żywe stworzenia, pokazują nam swoim zachowaniem pewne elementy, które są dla nich odpowiednie, a które nie. Objaw więdnięcia to typowa odpowiedz rośliny, że coś jest nie tak. Dlatego tak bardzo istotne jest lustrowanie i obserwowanie swoich domowych okazów. Dzięki temu szybko możemy zaobserwować objawy chorób, szkodników czy inne niedogodności. Poniżej kilka najczęstszych przyczyn więdnięcia roślin doniczkowych. 

1. Przelanie, nadmiar wody

Słynne przysłowie mówi, że 'od przybytku głowa nie boli…’ jednak nie w tym wypadku. Zalewnie roślin doniczkowych jest bardzo częste. Gdy kupujemy lub otrzymujemy nowy gatunek rośliny, warto trochę o nim poczytać, aby właśnie uniknąć np. zalania. Gdy liście Twojej roślin żółkną, brązowieją, a następnie odpadają to znak, że mają za dużo wody w podłożu. Aby uniknąć tego problemu zawsze nową roślinę, przesadzaj do świeżego podłoża z drenażem i zapewnij jej doniczkę z dziurkami  i podstawką, aby wodą mogła swobodnie spływać.

2. Ususzenie rośliny

Gdy liście szybko całkowicie zasychają to przeważnie oznaka przesuszenia. Bardzo szybkie tempo życia może powodować, że zapominamy o pielęgnacji roślin. Abu uratować przesuszoną roślinę, warto jest całą bryłę korzeniową namoczyć przez kilka minut w misce z wodą. Ciekawym rozwiązaniem są doniczki z systemem nawadniającym. Pozwoli  nam to zdjąć z naszych barków obowiązek podlewania. Jednak pamiętajmy o tym, że jeśli nie mamy dużo czasu na pielęgnacje roślin to wybierajmy np. sukulenty, które są wytrzymałe i tej pielęgnacji tak dużo nie wymagają.

3. Zła woda

Okazuje się, że niektóre gatunku roślin są niezwykle wrażliwe na wodę, jaką ja podlewamy. Mowa tutaj o: azali, kamelii czy storczykach. Jeśli dochodzi do pojawienia się żółtych, brązowych plam na tych gatunków przeanalizować, jaką woda je podlewamy. Świeża woda z kranu jest wapń i chlor i to może spowolnić wzrost roślin. Zdecydowanie lepiej podlewać roślin deszczówką, lub wodą odstaną albo wystudzoną i przegotowaną. 

4. Zmiana miejsca lub nieodpowiednie miejsce

Roślin zwłaszcza te z dużą masą liści, bardzo źle czują się w towarzystwie sztucznego ogrzewania np. zimą. Stawianie ich blisko kaloryfera lub klimatyzacji, może znacząco wpłynąć na ich kondycje. Unikajmy tego, zadbajmy o odpowiednią wilgotność powietrza jak i podłoża.
Wiele roślin nie lubi zmiany miejsca, jeśli jakaś roślina bujnie rośnie w danym miejscu kusi nas to aby przestawić ją w miejsce bardziej widoczne. To błąd! Miejsce, gdzie bujnie rośnie okazuje się dla niej idealne i lepiej jej nie ruszać. Niektóre gatunki roślin np. monstery nie lubią częstego dotykania liści o to może powodować do ich zamierania. Okazuje się, że owoce leżące w niedalekim sąsiedztwie roślin doniczkowych, źle na nie wpływają. Owoce produkują etylen, który powoduje starzenie się roślin, unikajmy takiego sąsiedztwa.

5. Nadmiar nawozu

Używania zbyt silnego nawozu jak i za często może prowadzić do tzw. przenawożenia. Objawia się to usychaniem liści, kwiatów, całych pędów. Jeśli nie do końca wiesz, jak nawozić roślin doniczkowych, lepiej postawić na wzmacnianie ich w naturalny sposób, Nawóz ze skórki z banana, kawy itp. 

6. Uwaga na choroby i szkodniki

Usychanie roślin, może być podawane przez choroby np. grzybowe lub szkodniki. Oglądajmy dokładnie nasze okazy. Jeśli zakupujemy nowy okaz przez kilka dni powinien być odizolowany od innych, aby uniknąć zawleczenia na inne gatunki choroby lub szkodnika. 

7. Odpowiednia wilgotność powietrza

Wiele roślin doniczkowych mają pochodzenie tropikalne. Tam panuje bardzo wysoka wilgotność powietrza, które i tutaj jest dla nich wskazana. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej wilgotności może dojść do zasychania roślin. Aby zapewnić rośliną odpowiednią wilgotność powietrza, zraszajmy je regularnie, zainwestujmy w nawilżacze powietrza. Dobrze sprawdzają się również pojemniki ceramiczne zawieszone  na kaloryferach  i wyplenione wodą. 

Usychanie roślin doniczkowych to bardzo częsty problem i raczej każdy kto je posiada kiedyś się  z nim spotkał. Pamiętaj, że ogrodnictwo to sztuka, której uczymy się przez całe życie. Nasz klimat ciągle się zmienia, co chwilę pojawiają się nowe gatunki, które mogą potrzebować trochę innej pielęgnacji, Ciągła edukacja przy posiadaniu roślin doniczkowych jest niezwykle istotna. 

Zapraszamy do zapoznania się z wpisem – Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe do domu i mieszkania

2 odpowiedzi na “Dlaczego moja roślina doniczkowa więdnie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *