Dlaczego warto posiadać rośliny w domu?

Posiadanie roślin doniczkowych w domu to nie jest obowiązek. Jednak wynika z tego tak dużo korzyści, że na pewno zachęci Was to do zakupu nowego okazu lub w końcu rozpoczęcia swojej kolekcji.

Rośliny oczyszczają powietrze

Rośliny doniczkowe to są naturalne oczyszczacze powietrza. Dzieje się tak przez to, że pochłaniają one z powietrza tzw. substancje lotne. Wykorzystują do tego aparaty szparkowe. Trujące substancje znajdują się w naszym powietrzu nie tylko przez spaliny, smog czy dym papierosowy. Bardzo często ich źródłem są klejone drewniane meble, które wydzielają formaldehyd. Wiele szkodliwych substancji wydzielają maszyny biurowe, a nawet wykładziny i dywany, które ścieramy użytkując je. Według najnowszych badań istnieje grupa konkretnych gatunków, które zalicza się do tych najbardziej oczyszczających powietrze. Przykładem jest: skrzydłokwiat, zielistka Sternberga, figowiec Benjamina, epipremnum złociste, bluszcz pospolity, dracena wonna, sansewieria gwinejska czy chryzantema wielokwiatowa. Większość z tych roślin jest bardzo łatwa w uprawie, dlatego warto właśnie postawić na wymienione gatunki. Pamiętajmy o tym, że niektóre z nich są trujące dla zwierząt i dzieci.

Produkują tlen

Tlen jest bardzo istotny do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka. Świeże, czyste powietrze, powoduje, że mamy dobrą koncentrację i lepszy humor. Gdy rośliny pobierają z otoczenia, CO2, w zamian za to oddają tlen. Oczywiście dzieje się to w procesie fotosyntezy, do której potrzebują one światła. Istnieje kilka gatunków roślin, które nie tylko nawilżają powietrze, oczyszczają je, ale również wpływają na zdrowy sen. Jeśli mamy problem z zasypianiem warto rozejrzeć się za roślinami i ustawić je w sypialni. Do tych najzdrowszych roślin należą np.: figowiec, grudnik, kaktus, aloes zwyczajny, skrzydłokwiat.

Uczą obowiązkowości

Posiadanie roślin w domu to również wynikające z tego obowiązki. Mimo tego, że większość roślin polecanych, jako te najlepsze do pomieszczeń nie są ciężkie w uprawie to, należy je: podlewać, przesadzać czy lustrować. Człowiek uczy się całe życie i warto przed zakupem danego gatunku trochę o nim poczytać. Pasja ogrodnicza jest niezwykle ciekawa. Można z niej dowiedzieć się wiele zależności, jakie wynikają w świecie roślin. Podlewanie czy przesadzanie to taki zabieg, który pozwala na odpoczynek umysłowy. Możemy odciągnąć się od codziennych problemów i skupić się na czymś ogromnie satysfakcjonującym. Obowiązki wynikające z pielęgnacji roślin mogą być również niezwykle ciekawe dla dzieci. Warto w nich zaszczepić pasję ogrodniczą. Może warto kupić im oddzielną roślinę, aby mogły nią zarządzać. Unikajmy trujących roślin np.: difenbachia, filodendron, anturium, gwiazda betlejemska, skrzydłokwiat.
Do takiej dziecięcej hodowli idealnie sprawdzą się zioła a także: sansewieria, paprocie, fiołki, trzykrotki, zielistki czy aloes.

Zieleń relaksuje i ozdabia wnętrze

Potwierdzony naukowo jest fakt, że obecność w pomieszczeniu roślin doniczkowych poprawia samopoczucie, zmniejsza stres. Ponadto, nasz mózg kolor zielony odbiera uspokajająco. Nie da się ukryć, ze to właśnie na powietrzu, pośród zieleni odpoczywa nam się najlepiej!
System stawiania lub wieszania roślin na kwietnikach jest znany od lat. Dzięki temu możemy wykorzystać rośliny do ocieplenia wnętrza lub jego wypełnienia np. w przestrzeni biurowej. Coraz bardziej popularne stają się tzw. zielone ściany. Są to ściany, na których tworzy się wertykalny kwietnik. Bardzo często zaopatrzony on już jest w system nawadniający, więc zwalnia Cię to z podlewania. To bardzo dobry pomysł, zwłaszcza, jeśli nie posiadamy dużo miejsca a marzy nam się zielony zakątek.
Roślinne trendy zmieniają się, co jakiś czas, obecnie wracają do łask gatunki, które były symbolem czasu PRL-u. Mowa tutaj o paprociach, pieniążku czy monsterze. Zabawa w trendy może okazać się bardzo przyjemna.
W posiadaniu roślin doniczkowych nie można pominąć ziół, które nie dość, że pięknie wyglądają to można wykorzystać je w kuchni. Pomidory z własną świeżą bazylią czy mięso z rozmarynem mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.
Jeśli posiadamy dużą ilość roślin możemy przez podział dokonać rozmnażania i się podzielić nimi z najbliższymi, to bardzo przyjemne uczucie! Wspólne pasje z przyjaciółmi w tym wypadku pasja ogrodnicza powoduje, jeszcze bardziej zacieśnianie więzi międzyludzkich. To w dzisiejszym zabieganym czasie niezwykle ważne, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale przede wszystkim psychicznego.
Od pewnego czasu bardzo popularna staje się hortiterapia, czyli oddziaływanie na kondycje psychofizyczną przez kontakt z roślinami. Okazuje się, że ta metoda pozwala na polepszenie samopoczucia, rozwinięcie intelektualne, a także zwiększa motoryczność osób z zaburzeniami ruchowymi.
Nie da się ukryć, że z posiadania roślin doniczkowych w pomieszczeniu wynika wiele pozytywów. Jest to taka prosta metoda, która naprawdę może przyczynić się do poprawienia komfortu naszego życia.

Zapraszamy do zapoznania się z wpisem – Dlaczego moja roślina doniczkowa więdnie?

Jedna odpowiedź do “Dlaczego warto posiadać rośliny w domu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest