Jak rozmnażać rośliny doniczkowe. Proste sposoby.

obrazek Jak rozmnażać rośliny doniczkowe

Jak rozmnażać rośliny doniczkowe. Zabieg polegający na rozmnażaniu roślin doniczkowych jest dość istotny. Mamy różne metody rozmnażania roślin i zależy on najczęściej od danego gatunku. Pozwala on nie tylko na powielenie danego okazu, ale również uszczykująć wierzchołkowe pędy roślina lepiej się krzewi. Co za tym idzie rozmnażanie może być swojego rodzaju zabiegiem pielęgnacyjnym. Nie da się ukryć, ze rozmnażanie przez podział sadzonek powoduje, że roślina ma nagle luźniej w doniczce i może szybciej, swobodniej wzrastać.
Własnoręczne ukorzenianie się sadzonek jest niezwykle satysfakcjonujące. Obserwowanie całego procesu rozwoju danej rośliny pozwala nam na dogłębne poznanie tego gatunku.

Rozmnażanie roślin dzielimy na:

1. Generatywne, czyli wykorzystując wysiew nasion

2. Wegetatywne przez sadzonki, odrosty, odkłady i podział

Zdecydowanie się na rozmnażanie wegetatywne zapewni nam zachowanie koloru i kształtu liście. Prawdopodobnie roślina będzie podobnej wielkości jak okaz mateczny. Rozmnażanie przez podział jak i przez pobieranie sadzonek to najczęstsze sposób rozmnażania roślin doniczkowych uprawianych w naszym kraju.
Sadzonkowanie polega na pobieraniu, fragmentu rośliny macierzystej najczęściej z wierzchołkowej części, przez cięcie lub uszczykiwanie. Pamiętaj, aby to robić sterylnym sprzętem i w rękawiczkach. Całą sadzonkę umieszcza się w wodzie lub bezpośrednio w podłożu. Końcówkę można zamoczyć w mieszance przyspieszającej produkcje korzeni tzw. ukorzeniacz , który zawiera mieszankę hormonów. Klasycznie okres ukorzeniania trwa od 2 do nawet 8 tygodni, wszystko zależy od gatunku. Niektóre rośliny mogą być rozmnażane przez sadzonki liściowe, wtedy pobieramy cały liść również ucinając go ostrym narzędziem i umieszczamy w podłożu. Takie sadzonki najlepiej ustawić w miejscu półcienistym, ciepłym, ale z dala od przeciągów. Gatunki, które można rozmnażać w taki sposób to:  sansewieria, hoya, dracena, diffenbachia, fikus, monstera begonia, begonia, kalenchoe, peperomia, trzykrotka, zamiokulkas.

Uwaga: rozmnażając np. monsterę pobieramy liść z korzeniem powietrznym!

Sukulenty rozmnażajmy zawsze przy użyciu rękawiczek.

Rozmnażanie przez podział jest o tyle prostsze, gdyż roślina ma już wytworzony system korzeniowy i tylko rozdzielamy ja na mniejsze okazy. Pamiętaj, aby zawsze po rozmnożeniu zmienić roślinie podłoże na nowe i najlepiej jest wzmocnić okaz nawozem wieloskładnikowym dla roślin zielonych, doniczkowych. Przykłady roślin, które rozmnaża się przez podział to: aspidistry, paprocie, zamiokulkasy, kalatee.
Niektóre gatunki roślin produkują tzw. odrosty, czyli malutkie rośliny, które wyrastają wokół rośliny głównej. Dzieje się to bezpośrednio z ich korzeni czy też łodygi, przez odcięcie takiego odrostu mamy gotowy okaz do rozsadzenia. Taką metodą rozmnażają się np.: agawy, aloesy, skalnice, żelistki, pillee czy sansewierie, skrzydłokwiat.

Na rynku ogrodniczym pojawia się wiele roślin, które ciężko rozmnożyć wegetatywnie i wtedy łatwiej jest generatywnie, czyli przez wysiew nasion. Przykładem będzie: cytryna, pomarańcza, plamy, paprocie czy nawet awokado. Są to niezwykle egzotyczne okazy, które na pewno zwrócą uwagę Twoich gości. Wysiew nasion polepa na umieszczeniu nasion roślin w ziemi na około 1-2 cm głębokości, aby szybciej kiełkowały można je wcześniej namoczyć 12 h w wodzie. Podłoże powinno być żyzne i dość przepuszczalne na początek doniczki można przykryć np. folią z dziurkami, aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza gdy ujrzymy pierwsze liścienie folie należy zdjąć. Całą plantacje regularnie podlewamy, ale nie zalewamy!

 

Przeczytaj –  Jak dbać o monsterę? Jakie są rodzaje i jak je pielęgnować?

 

Kiedy rozmnażać rośliny doniczkowe?


Nie ma zakazu, że w danym okresie roślin nie można rozmnażać, jeśli zachodzi taka potrzeba można zrobić to zawsze. Jednak najbardziej rekomendowanym okresem jest wiosna, gdyż wtedy rośliny mają najwięcej energii. Bardzo często wtedy przesadzanie można połączyć z rozmnażaniem.

Jak uratować umierającą sadzonkę?


W rozmnażaniu roślin istotne jest ich lustrowanie i obserwowanie. Jeśli zauważamy jakieś niepokojące objawy w postaci plam, więdnięcia, najlepiej jest odciąć zainfekowaną część, czystym i sterylnym narzędziem. Następnie możemy albo zastosować chemiczny oprysk lub zanurzyć sadzonkę w preparacie grzybobójczym. Obecnie na rynku jest wiele ekologicznych środków ochrony roślin, które można wykorzystać.
Dobrym pomysłem jest rozmnożenie swojego ukochanego gatunku w momencie gdy jest jeszcze w dobrej kondycji. Przez to nie jest to aż tak duże obciążenie dla rośliny a sadzonki na pewno będą się lepiej przyjmowały. Powodzenia.

Zapraszamy do zapoznania się z wpisem – Jak dbać o kaktusy doniczkowe? Uprawa i pielęgnacja.

REKLAMA
beautyblender– Jedyny oryginalny, niepowtarzalny, niezbędny w twojej kosmetyczce. Innowacyjny aplikator stosowany przez topowych makijażystów Hollywood.
beautyblender.pl

Na obrazku gąbka beautyblender.To innowacyjny aplikator podkładu do twarzy. Must have w kosmetyczce.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *