Jak dbać o monsterę? Jakie są rodzaje i jak je pielęgnować?

na obrazku roślina doniczkowa monstera

Jedną z najbardziej popularnych roślin domowych w ostatnich latach jest Monstera. Jak dbać o ten egzotyczny gatunek? W tym artykule podpowiemy Ci, jakie wymagania ma monstera, jakie stanowisko preferuje oraz przedstawimy najbardziej znane odmiany tej rośliny. Zapraszamy do lektury!

Monstera – jak dbać o tę roślinę?

Skąd wywodzi się monstera? Pielęgnacja tej rośliny jest ściśle związana z jej pochodzeniem. To egzotyczne pnącze wywodzi się z terenów Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie porasta gęste lasy deszczowe. Monstera jest epifitem, czyli gatunkiem, który wykorzystuje inne rośliny do wzrostu. Nie traktuje ich jako żywicieli, a jedynie podpórki, które umożliwiają prawidłowy wzrost. Wytwarza liczne korzenie powietrzne, które umożliwiają jej zaczepianie o pnie drzew lub gałęzie.

W naturalnych warunkach pobiera częściowo składniki odżywcze i wodę z powietrza. Jako roślina domowa może być sadzona do ziemi, jednak należy pamiętać, że preferuje dosyć sporą wilgotność w pomieszczeniu.

Rodzaje monstery

Obok monstery nie można przejść obojętnie. Wyróżnia się ciekawymi, dziurawymi liśćmi, które w tropikalnych warunkach pomagają jej dostosować się do klimatu. Występuje w wielu odmianach – można wyodrębnić nawet 37 rodzajów tej rośliny. Nie wszystkie jednak nadają się do uprawy w warunkach domowych. Czym charakteryzują się poszczególne odmiany rośliny takiej jak monstera? Rodzaje, które cieszą się największą popularnością to przede wszystkim:

Monstera deliciosa

 Najczęściej wybierana i rozpoznawalna odmiana, może osiągać spore rozmiary także w         doniczkach – nawet do 2 m wysokości, ma duże, sercowate liście usiane licznymi dziurami,    w obrębie tego rodzaju można wymienić też monstera deliciosa variegata, z liśćmi             pokrytymi licznymi białymi plamami o nieregularnym kształcie;

Monkey Mask

równie znana, choć znacznie mniejsza odmiana o niezwykle dziurawym liściach z pełnymi brzegami;

Monstera obliqua

Ten rodzaj jest bardzo często mylony z Monkey Mask, jednak występuje znacznie rzadziej, liście są delikatniejsze, a dziury mogą stanowić nawet 90% całej blaszki liścia;

Monstera minima

W rzeczywistości jest gatunek spokrewniony z monsterą, jednak ze względu na podobny wygląd liści nadano jej taką nazwę.

Monstera – jak pielęgnować?

Zastanawiasz się, jak dbać o monsterę? Jest to roślina łatwa w uprawie i wbrew pozorom nie jest szczególnie wymagająca. Bez większych problemów powinny poradzić sobie z nią osoby początkujące. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się głównie do podlewania i nawożenia we właściwym czasie. Choć monstera lubi wilgotne środowisko, nie toleruje przelania. Gdy do niego dojdzie, na liściach pojawiają się małe kropelki wody. To zjawisko zwane gutacją, w ten sposób reaguje na nadmiar wody w podłożu. Jeśli jest zbyt często i obficie podlewana, szybko da znać. Jej liście zaczną żółknąć i opadać. Dlatego najlepiej jest nawadniać roślinę w mniejszych ilościach, a zadbać o większą wilgotność powietrza.

Monstera podziękuję Ci za zraszanie liści – jednak będzie jej służyć tylko wtedy, gdy użyjesz odstanej lub przefiltrowanej wody. Pamiętaj, by podlewać swoją roślinkę wodą w temperaturze pokojowej. Zimna może wywołać szok, szczególnie w czasie gorących dni. A co z nawożeniem? Monsterę można dodatkowo zasilać płynnym nawozem do roślin zielonych jednak wyłącznie w okresie wiosenno-letnim. Na czas spoczynku zimowego ograniczamy podlewanie i zaprzestajemy podawania dodatkowych składników odżywczych. Niemal wszystkie rodzaje monstery mają podobne wymagania, dlatego stosując się do tych porad, wyhodujesz piękny i zdrowy okaz.

Jakie podłoże do monstery?

Jak wybrać ziemię dla monstery? Uprawa tej rośliny wymaga odpowiedniego rodzaju podłoża. Najlepsze będzie torfowe i przepuszczalne, choć z powodzeniem będzie też rosnąć w klasycznej ziemi do roślin domowych. Warto do doniczki wsypać warstwę drenażu z keramzytu, unikniesz tak groźnych dla monstery zastojów wody.

Najlepsze stanowisko

Nie wiesz, gdzie ustawić doniczkę ze swoją monsterą? Warto wybrać miejsce półcieniste lub jasne, lecz z dala od okna, tak by nie padały na nią bezpośrednie promienie słoneczne. W naturalnym środowisku monstera rośnie w niższych partiach lasów, nie jest więc przyzwyczajona do słońca, które może powodować poparzenia liści. Duże okazy można ustawić na podłodze – będą oryginalną ozdobą w każdym wnętrzu.

Podsumowanie

Dzięki naszym wskazówkom już wiesz, jak pielęgnować Monsterę. Nie jest ona trudna i bez problemu poradzą sobie z nią osoby bez doświadczenia w uprawie roślin. Warto zapewnić jej warunki zbliżone do naturalnych, szczególnie jeśli chodzi o wilgotność powietrza – odwdzięczy się bujnymi, zielonymi dziurawymi liśćmi.

Zapraszamy do zapoznania się z wpisem – Amydrium Silver – zjawiskowo piękne pnącze.

 

REKLAMA
beautyblender– Jedyny oryginalny, niepowtarzalny, niezbędny w twojej kosmetyczce. Innowacyjny aplikator stosowany przez topowych makijażystów Hollywood.
beautyblender.pl

Na obrazku gąbka beautyblender. To innowacyjny aplikator podkładu do twarzy. Must have w kosmetyczce.
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

13 odpowiedzi na “Jak dbać o monsterę? Jakie są rodzaje i jak je pielęgnować?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *