Kwiaty doniczkowe do biura – jak zazielenić home office lub przestrzeń biurową.

Kwiaty w miejscu, gdzie pracujemy to bardzo ważny element wystroju wnętrza. Kolor zielony uznawany jest za wyciszający i uspokajający, co w pracy może okazać się kluczowe. Rośliny oczyszczają powietrze, gdyż pochłaniają dwutlenek węgla a produkują niezbędny dla człowieka do życia tlen. Wybierając konkretne gatunki do biura musimy brać pod uwagę ilość miejsca, jaką możemy przeznaczyć na rośliny oraz najlepiej dobierać takie okazy, które nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy poniżej kilka interesujących propozycji!


Aglaonema ‘Greyhound’

 to roślina o krzaczastym, dość zwarty pokroju. Będzie pasować do miejsca na uboczu np. w kącie. Jeśli mamy taka przestrzeń u siebie w biurze, koniecznie ją wykorzystajmy. Roślina posiada eliptyczne, wydłużone w kolorze szaro-zielonym liście. Na każdej blaszce liściowej odcienie kolorów są troche inne, to dodaje jej wyjątkowości i powoduję, że roślina zwraca swoją uwagę. Maksymalnie osiąga do 60 cm wysokości. Wspomniana odmiana nie wymaga dużo słońca więc można uprawiać ją zarówno w półcieniu jak i cieniu. Jest bardzo łatwa w uprawie, potrzebuje umiarkowanego podłoża z drenażem i regularnego podlewania. Bardzo dobrze wpływa na nią zraszanie, w okresie zimowym podlewajmy ją rzadziej. Jeśli obserwujemy, że nasz okaz nie chce rosnąć może to najwyższy czas na zmianę ziemi i donicy na większą.

Monstera odmiana 

Monkey Mask

to propozycja idealna do Twojego biurowego zakątku. Gatunek posiada niezwykle ciekawą budowę liści więc warto ustawić go w miejscu widocznym np. na biurku czy stole konferencyjnym. Posiada zielone, sercowate lekko wydłużone liście. Cała blaszka liściowa pokryta jest licznymi otworami, co wygląda niezwykle efektownie. Roślin dorasta do 100 cm długości. Ma tendencje do pięcia się pędów, więc warto zapewnić jej podpory, aby mogła w pełni prezentować swoje wdzięki. Idealnie wygląda również w podwieszanych doniczka, które powodują, że potrzebujemy mniej miejsca na daną roślinę. Monstera lubi miejsca półcieniste z żyznym podłożem, można ją zraszać. Raz na jakiś czas warto wzmocnić ją nawozem mineralnym dla roślin zielonych.

Jeśli poszukujemy jakiejś odmiany, która może być naprawdę sporych rozmiarów warto postawić na 

Musa Basjoo

czyli bananowiec japoński. Jest to gatunek łatwy w uprawie i silnie mrozoodporny. Posiada liście ciemnozielone, wydłużone i skórzaste. Uprawiany w gruncie może osiągnąć duże rozmiary, w donicach średnio to 2 m wysokości. Zwarty, wyprostowany pokrój zapewnia mu idealne tło dla innych mniejszych roślin. Bananowiec można latem uprawiać np. w biurowym patio czy ogródku a zimą przenosić do pomieszczenia. Roślina lubi miejsca ciepłe słoneczne lub półcieniste. Nie lubi przeciągów, podlewajmy ją wtedy gdy wierzchnia warstwa jest sucha. Co jakiś czas zwłaszcza duże okazy wymagają zmiany ziemi i powiększenia donicy. Taki okaz na pewno wprowadzi do pomieszczenia trochę egzotyki!

Alocasia Tigrina

to gatunek, który sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Roślina posiada wyprostowany, smukły pokrój. Przeważnie osiąga do 100-120 cm wysokości. Pędy długie, prążkowane w kolorze brązowym, na ich końcach znajdują się liście o strzałkowatym kształcie. Blaszka liściowa jest niezwykle urocza w kolorze ciemnozielonym z lekko pofalowanymi brzegami. Cała roślina jest bardzo podobna do wodnego gatunku strzałki wodnej, jednak Alocasia Tigrina jest okazem doniczkowym. Roślinę najlepiej ustawiać w lekkim cieniu, szkodzi jej bezpośrednie słońce. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne i dość luźne, konieczne z drenażem. Ze względu na swoje pochodzenie roślina lubi wysoką wilgotność, ale zamiast zraszania lepiej sprawdzi się nawilżacz powietrza.

Na koniec warto wspomnieć o ‘żelaznej’ sansewierii. Chcielibyśmy polecić Państwu

 Fernwood Mikado

odmiana dość niska jak na ten gatunek, jednak bardzo piękna. Idealnie prezentuje się sadzona w grupie w długiej donicy np. przy wejściu. Średnio dorasta do 70 cm wysokości. Posiada wzniesione o cylindrycznym kształcie, grube, ostro zakończone liście, które wyrastają bezpośrednio z ziemi. Mają one kolor ciemnozielony z jaśniejszymi prążkami. Wspomniana roślina, niedużych wymagań uprawowych i szybko przystosowuje się do nowych warunków. Może rosnąc zarówno w słońcu jak i cieniu. Wystarczy mi średnio żyzne podłoże i regularne podlewanie. Wytrzymuje krótkotrwałe okresy suszy. Jest to gatunek, który polecany jest do biur, gdyż unieszkodliwia toksyczne związki unoszące się w powietrzu np. toluen, benzen, formaldehydy. Sansewieria to bardzo wdzięczny gatunek i na pewno poradzi sobie z nim osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem.

Zapraszamy do zapoznania się z wpisem – Kwiatowe inspiracje

Jedna odpowiedź do “Kwiaty doniczkowe do biura – jak zazielenić home office lub przestrzeń biurową.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest