Jak dbać o philodendron? Jakie są rodzaje i jak je pielęgnować?

jak dbac o philodendron

Philodendron jest popularnym, a zarazem efektownym kwiatem doniczkowym pochodzącym z Ameryki philodendron. Rodzaje tej rośliny różnią się od siebie kolorem, wielkością oraz kształtem liści. Niektóre przybierają naprawdę imponujące rozmiary – mogą dorastać w korzystnych okolicznościach nawet do 3 m wysokości! Sprawdź, jak w warunkach domowych hodować  tę roślinę.

Philodendron – rodzaje

Filodendron to rodzaj rośliny z rodziny obrazkowatych, do której należą również m.in. monstera czy zamiokulkas. Jest rośliną pnącą, która wytwarza liczne korzenie powietrzne, które służą jej do trzymania się kory drzew, a także pobierania składników odżywczych i wilgoci. Do wzrostu w warunkach domowych potrzebują podpory. Philodendron występuje w wielu odmianach, z czego jedynie kilkanaście nadaje się do uprawy doniczkowej. Najbardziej znane z nich to:

  • Scandens Brasil – wyróżnia się liśćmi w kształcie serca i żółtym wzorem o nietypowym ułożeniu, który idealnie kontrastuje ze świeżą zielenią liści;

  • Scandens Micans – ta odmiana ma początkowo szarozielone liście z miedzianymi brzegami, z czasem nabierają welurowo-zielonego odcienia z fioletowo-czerwonym spodem blaszki liściowej;

  • White Wizard – rzadka odmiana rosnąca w lasach deszczowych Ameryki Południowej, charakteryzuje się ciekawą wariegacją na liściach;

  • Pink Princess – odmiana właściwa dla Ameryki Środkowej, wyróżnia się jasnoróżową wariegacją;

  • Painted Lady – wyróżnia się ciekawymi łodygami o lekko różowym zabarwieniu oraz nakrapianymi, zielono-żółtymi liśćmi;

  • Martianum FatBoy – odmiana o dużych i mięsistych liściach z nieco skórzastą fakturą i grubymi ogonkami liściowymi.

Warto zaznaczyć, żepewne rodzaje należą do rzadkich roślin kolekcjonerskich. Niektóre z nich jak np. odmiana Fun Bun czy Prince of Orange osiągają ceny sięgające nawet kilkuset złotych. 

Filodendron – jaka ziemia?

Roślina ta należy do mało wymagających, dlatego mogą się na nią zdecydować nawet całkiem początkujący hodowcy. Jakie wymagania ma philodendron?Jak dbać o tę roślinę? Jeśli chodzi o warunki glebowe, potrzebuje dobrej jakościowo ziemi bogatej w składniki odżywcze i rozpulchniające. Chodzi tu przede wszystkim o zawartość kory, czipsów kokosowych czy perlitu, które zwiększają przewiewność. Odczyn ziemi powinien być lekko kwaśny, o pH od 5 do 6,5. 

Philodendron – pielęgnacja

Każdy posiadacz tej rośliny chce wiedzieć, czego potrzebuje jego philodendron. Pielęgnacja rośliny polega głównie na regularnym podlewaniu, a także zraszaniu liści. Dzięki temu możemy zapewnić wyższą wilgotność powietrza, do której przywykła roślina. W tym celu najlepiej używać odstanej lub przefiltrowanej wody. Warto zwrócić też uwagę, czy jest wystarczająco miękka. W ciepłych miesiącach roku najlepiej podlewać roślinę 2 razy w tygodniu. Zimą należy ograniczyć tę czynność, podobnie jak zraszanie. Nie można zapomnieć o właściwym stanowisku – preferuje lekko rozproszone światło słoneczne.

Nawożenie – czy jest potrzebne?

Już wiesz, jak podlewać philodendrony. Zabiegi pielęgnacyjne powinny obejmować też regularne nawożenie sadzonki. Jak często zasilać filodendron?Wiosną i latem można to robić nie częściej niż raz w tygodniu. Dla osób, które nie mogą poświęcić zbyt wiele czasu swojej roślinie, zalecane są pałeczki nawozowe. W tym przypadku składniki odżywcze uwalniane są do gleby stopniowo. Wystarczy wymieniać je raz na 3 miesiące.

Przycinanie i rozmnażanie

Filodendron – jak dbać i jak rozmnażać sadzonki? Innym zabiegiem, który sprawdza się w przypadku tych roślin, jest przycinanie. Sprawdza się szczególnie w przypadku bardzo rozrośniętych okazów. Można w ten sposób nieco odmłodzić roślinę, a równocześnie pozyskać materiał na nowe sadzonki. Roślinę należy przycinać nad korzeniem powietrznym i wybrany fragment musi mieć przynajmniej 2 liście. Po odcięciu należy umieścić łodygę w wodzie i czekać, aż wypuści nowe korzenie. Nie można zapomnieć o regularnej wymianie wody na świeżą!

Problemy w uprawie – jak sobie radzić?

Najczęstszym problemem są opadające lub żółknące liście. Przyczyną tego stanu jest zazwyczaj przelanie rośliny. Aby tego uniknąć, zadbaj, by ziemia w doniczce była stale wilgotna, jednak bez zastojów wody. Można na dnie doniczki ułożyć drenaż z keramzytu, który zapobiegnie gniciu korzeni. Z kolei pojawiające się na liściach plamy mogą być objawem choroby grzybowej. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, usuń zaatakowane liście oraz spryskaj roślinę preparatem grzybobójczym. 

Podsumowanie

Filodendron jest rośliną mało wymagającą, jednak ze względu na swoje pochodzenie preferuje sporą wilgotność gleby i powietrza. Do prawidłowego wzrostu potrzebny jest palik lub inna podpórka, dzięki której roślina będzie mogła swobodnie się rozrastać.

Zapraszamy do zapoznania się z wpisem – Kwiaty doniczkowe do biura – jak zazielenić home office lub przestrzeń biurową.

REKLAMA
beautyblender– Jedyny oryginalny, niepowtarzalny, niezbędny w twojej kosmetyczce. Innowacyjny aplikator stosowany przez topowych makijażystów Hollywood.
beautyblender.pl

Na obrazku gąbka beautyblender. To innowacyjny aplikator podkładu do twarzy. Must have w kosmetyczce.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

2 odpowiedzi na “Jak dbać o philodendron? Jakie są rodzaje i jak je pielęgnować?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *