Rośliny do cienia – przegląd

Nie do każdego pomieszczenia w naszym domu dochodzi taka sama ilość promieni słonecznych. O ile w przypadku nas jako ludzi nie musi to mieć dużego znaczenia, o tyle jeśli chodzi o świat kwiatów ma ogromne znaczenie. Podobnie jak my, tak i rośliny mogą różnie reagować na zbyt wysoką temperaturę czy też nasłonecznienie. Niektóre okazy są wręcz stworzone do tego, aby wygrzewać swoje liście w pełnym słońcu, oczywiście pamiętamy wtedy o odpowiednim nawodnieniu ziemi. Są też i takie, które zdecydowanie lepiej postawić w cieniu z dala od nadmiernej ilości światła. O jakie kwiaty chodzi? Czym się charakteryzują? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Przygotowaliśmy przegląd najchętniej wybieranych ze względu na pielęgnację roślin do cienia.

  • Aglaonema to kwiat łatwy do uprawy ze względu na to, że najlepiej rozwija się w cieple i wilgoci. Temperatura w jego otoczeniu nie powinna być niższa niż 16 stopni i wyższa niż 25/26 °C. Co więcej, doskonale sprawdzi się w większości miejsc w domu, gdzie nie ma za dużo promieni słonecznych. Nie lubi zmieniania miejsca i zimnych przeciągów, jednak niezwykle ważna jest dobra cyrkulacja powietrza.
  • Chętnie wybierana jest także Sansevieria. Nie wymaga zaawansowanej pielęgnacji, dlatego też można ją zaobserwować w biurach czy szkołach, a coraz częściej także i w domach. Wiele osób zachwyca się jej liśćmi w kształcie węży, ale warto także pamiętać o tym, że ich pielęgnacja jest ograniczona praktycznie do minimum. Zaszkodzić może jej nadmiar wody i chłód. To roślina do cienia, ale także poradzi sobie w słońcu. Dodatkową zaletą jest fakt, że doskonale oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i toksyn.
  • Calathea to niezwykle dekoracyjny kwiat, który ma setki różnych odmian. Dzięki temu można go bez problemu dopasować do każdego wnętrza. Roślina ta dobrze sprawdzi się w zacienionym miejscu. Jednak należy pamiętać, że potrzebuje, choć odrobiny promieni, aby mogła wybarwić liście. Jej podłoże musi być stale wilgotne, ale nie może być przelana, bo grozi to gniciem.
  • Znane od tysięcy lat paprotki to kolejne kwiaty, które świetnie wpisują się w kategorię roślin do cienia. Ich delikatne listki nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ mogłyby zostać poparzone. Należy również pamiętać, aby zadbać o odpowiednią wilgotność i nawodnienie ziemi.
  • Philodendron to niezwykle popularny kwiat, który doskonale sprawdza się w każdym wnętrzu, stanowiąc element dekoracyjny. Idealnie wpasuje się zarówno do salonu, jak i do sypialni. Należy jednak pamiętać, że kwiaty te lepiej czują się w półcieniu, gdzie nie będą narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Wymienione rośliny doniczkowe cieniolubne są proste w uprawie, dlatego też dobrze sprawdzą się dla osób, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z uprawą kwiatów.

Zapraszam do zapoznania się z wpisem Czy przelewam moje rośliny?

3 odpowiedzi na “Rośliny do cienia – przegląd”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest