Philodendrony – jak o nie dbać

Oglądając różnego rodzaju filmy przyrodnicze, których akcja rozgrywa się m.in. w Ameryce Środkowej, możemy zaobserwować, że wokół pnia drzew pną się inne roślin. Jednym z popularnych gatunków są philodendrony. Ich nazwa pochodzi z języka greckiego i tłumaczy się ją jako ‘przyjaciel drzewa’. Mimo swojego pochodzenia roślina ta doskonale przyjęła się w Polsce i jest chętnie kupowana przez wielu miłośników kwiatów. Nic zresztą dziwnego. Rozłożyste liście o różnych kolorach w zależności od wybranego rodzaju są niezwykle efektowne. Tym samym stanowią doskonały dodatek do każdego mieszkania i domu. Jak o nie dbać, aby cieszyć się nimi przez wiele lat? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule!

Philodendrony

To, co wyróżnia te kwiaty od wielu innych to fakt, że nie wymagają one za dużo światła. W przypadku, kiedy zostawimy je w miejscu, gdzie jest duże nasłonecznienie, ich liście mogą się poparzyć, zmatowieć, a także pożółknąć i się odkształcić. Dlatego też warto philodendrony ustawiać w pomieszczeniach, gdzie okna są od strony wschodniej lub też zachodniej. Możemy także umieścić je w pokoju z oknem od północy, jednak musimy uważać. Oczywiście samego światła nie może być także za mało. Kiedy zaobserwujemy wybarwione liście, trzeba przestawić doniczkę bliżej słońca.

Niezwykle istotna jest wysoka wilgotność powietrza. Możemy ją uzyskać poprzez dosyć częste zraszanie liści philodendronu, nawilżacze powietrza czy spodek z wodą i keramzytem.

Jak dbać o philodendrony w różnych porach roku?

Wiosną i jesienią temperatura uprawy tej rośliny powinna wahać się między 18 a 25°C. Natomiast zimą musimy zadbać o to, by w pomieszczeniu nie było chłodniej niż 15 – 18°C. W momencie, kiedy philodendron jest w okresie wzrostu, musimy go regularnie podlewać i nawozić. Nawozy można rozpuścić w wodzie do podlewania. W swoim składzie powinny mieć minerały oraz organiczne substancje. Zimą wystarczy ograniczyć się do podlewania zwykłą wodą. Musimy zadbać o to, aby ziemia nie była wyschnięta.

Przesadzanie roślin

‘Przyjaciel drzewa’ wymaga regularnego przesadzania. Początkowo powinniśmy robić to co roku. W momencie, kiedy kwiat będzie starszy wystarczy zmiana doniczki do 2-3 lata. Musimy jednak pamiętać, że za każdym razem potrzebna będzie przepuszczalna ziemia próchnicza o odczynie nie niższym niż 5,7 pH i nie wyższym niż 6,8 pH.

Zapraszam do zapoznania się z wpisem Domowe rośliny bezpieczne dla zwierząt.

 

Jedna odpowiedź do “Philodendrony – jak o nie dbać”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest