Rośliny doniczkowe które lubią słońce – jakie wybrać?

na obrazka rózne rośliny które lubią słońce

Jakie rośliny doniczkowe rosną w pełnym słońcu? Ich wybór może okazać się kluczowy dla każdego miłośnika zieleni. Rośliny które lubią słońce, odmienią nie tylko wnętrze Twojego domu, ale również balkon czy ogród. Z tego artykułu dowiesz się, które gatunki roślin preferują bezpośrednie nasłonecznienie i mogą stać w najjaśniejszych miejscach w Twoim domu. Przeczytaj i poznaj tajniki uprawy kwiatów.

Jakie rośliny doniczkowe w pełnym słońcu – rodzaje

rośliny które lubią słońce, są często bardziej wyraziste i łatwe w uprawie. Dzięki ich obecności możemy cieszyć się lepszym samopoczuciem i zdrowszym otoczeniem. Uprawiając kwiaty, które lubią dużo słońca, przyczyniamy się także do poprawy jakości powietrza w naszym domu. To gatunki, które są przystosowane do intensywnego światła i często wysokich temperatur. Wśród nich znajdują się gatunki, które naturalnie występują w gorącym i suchym klimacie oraz takie, które dobrze radzą sobie w umiarkowanych strefach, ale również w pełnym słońcu. Najbardziej popularne odmiany to:

  • sukulenty i kaktusy – aloes, agawa, echeweria, oraz różne rodzaje kaktusów, ich mięsiste liście pozwalają magazynować wodę, co jest kluczowe dla przetrwania w warunkach dużego nasłonecznienia;

  • byliny – lawenda, rozchodnik, rudbekia, jeżówka oraz gailardia to rośliny, które lubią słońce, a także są w stanie wytrzymać krótkotrwałe okresy suszy;

  • trwałe krzewy i drzewa – różaneczniki, hibiskus, oleander, a także drzewa cytrusowe, jak cytryny czy pomarańcze, które potrzebują dużo słońca do prawidłowego owocowania;

  • rośliny jednoroczne – petunia, pelargonia, tagetes czy słonecznik, które są często sadzone dla efektownego i kolorowego kwitnienia przez całe lato.

  • zioła – bazylia, tymianek, szałwia, oregano, które nie tylko pięknie pachną i kwitną na słońcu, ale są również użyteczne w kuchni;

  • rośliny balkonowe – surfinie, werbeny, sanwitalie są popularne na balkonach i tarasach, świetnie znoszą nasłonecznienie i dają obfite kwiaty przez całe lato.

Kwiaty doniczkowe, które lubią słońce do domu

Jakie są kwiaty doniczkowe, które lubią słońce? To najczęściej gatunki, które przywykły w naturalnych warunkach do ciągłej ekspozycji słonecznej. Należą do nich m.in. sukulenty – aloes, kalanchoe, sansewieria, czy żyworódka. Ponadto można wybrać też gatunki takie jak juka, anturium oraz eustomia. Sprawdzą się jako rośliny doniczkowe i doskonale uzupełnią aranżację wnętrza na południowym parapecie. Aby Twoje rośliny, które lubią słońce rosły zdrowo, pamiętaj o odpowiednim nawożeniu. W tym celu warto nabyć nawozy do roślin, które należy aplikować wyłącznie w okresie od marca do września.

Jakie kwiaty lubią słońce i ciepło – rośliny na balkon

Rośliny doniczkowe, które lubią słońce, sprawdzą również na balkonie. Wśród popularnych gatunków znajdują się m.in. begonia, werbena, lawenda, petunia, czy dalia. Są one nie tylko piękne, ale też odporne na suszę i wysokie temperatury. Mocny zapach kwiatów skutecznie odstrasza wiele insektów, takich jak komary. Będą więc nie tylko piękną ozdobą każdego balkonu i tarasu, ale również naturalna i skuteczną barierą ochronną.

Podsumowanie

Wybierając rośliny które lubią słońce, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich preferencje świetlne, ale również na to, jak wpisują się one w przestrzeń naszego domu i życia. Kwiaty, które lubią słońce na balkon czy do domu, mogą przynieść wiele radości i korzyści dla zdrowia. 

Zapraszamy do zapoznania się z wpisem – Jak dbać o kaktusy doniczkowe? Uprawa i pielęgnacja.

 

REKLAMA
beautyblender– Jedyny oryginalny, niepowtarzalny, niezbędny w twojej kosmetyczce. Innowacyjny aplikator stosowany przez topowych makijażystów Hollywood.
beautyblender.pl

Na obrazku gąbka beautyblender. To innowacyjny aplikator podkładu do twarzy. Must have w kosmetyczce.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]