Philodendron Pink Princess – Piękna różowa księżniczka.

na obrazku roślina doniczkowa: Philodendron Pink Princess

Na rynku roślin ozdobnych doniczkowych są takie okazy, które każdy szanujący się ogrodnik i fan ogrodnictwa powinien posiadać. Idealnym przykładem takiego gatunku jest Philodendron Pink Princess.
Wspomniana roślina posiada piękną różową wariegacje na liściach, która wśród roślin doniczkowych dostępnych w Polsce jest dosyć rzadka. Philodendron Pink Princess to roślina, która sprawdzi się do wnętrza nowoczesnego jak i bardziej tradycyjnego. Może być również uzupełnieniem pokoju dla ‘małej księżniczki’. Jest rośliną na topie od kilku sezonów, określana mianem kolekcjonerskiej.

Pochodzenie i wygląd zewnętrzny

Philodendron Pink Princess pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Paragwaju, Argentyny to tam można spotkać go rosnącego w lasach tropikalnych, ale także, jako roślinę ozdobną uprawianą w ogrodzie. W naszym kraju filodendron uprawiany jest tylko i wyłącznie w doniczce w pomieszczeniu lub w szklarni.

Posiada lekko rozłożysty i z czasem pnący się pokrój. Średnio osiąga do 200 cm wysokości. Na początku jej wzrost jest szybki z czasem zwalnia tempo. Swoją urodę zawdzięcza liściom. Są one ciemnozielone z różową, kontrastującą wariegacją. Same liście są sercowate no i nie da się ukryć, że przez wybarwienia każdy liść jest inny. Zdarzają się burgundowe, oliwkowe, jasnoróżowe. Wszystko zależy od ilości promieni słonecznych, jakie dochodzą do naszego okazu. W roślinach przeważnie uwidacznia się główny pęd w kolorze czerwono-brązowym z kilkoma bocznymi, na których wyrastają liście. Cała roślina jest niezwykle piękna. Obserwacja gry kolorów na liściach to wręcz przygoda dla pasjonatów roślin. Nie da się ukryć, że Pink Princess zachwyca nawet te osoby bardziej zdystansowane do uprawy roślin! Bez wątpienia jest to odmiana, która powinna znaleźć się w miejscu widocznym i często skupiającym wzrok.

Przeczytaj – Philodendrony – jak o nie dbać.

Uprawa i pielęgnacja

Stanowisko

Mimo swojego nietypowego wyglądu filodendron nie jest trudny w uprawie. Poradzi sobie z nim nawet osoba początkująca w świecie ogrodniczym. Roślina najlepiej czuje się w miejscu jasnym, ale osłoniętym przed bezpośrednim słońcem. Pamiętajmy o tym, że jeśli dostarczamy jej za mało światła to będzie się słabiej wybarwiała. Chociaż kluczem do pięknej różowej wariegacji jest wybranie dobrze wybarwionego matecznika. Światłem tylko sterujemy wydobycie wybarwienia z genu.

Gleba

Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, lekkie i dość przewiewne. Idealnie sprawdzi się mieszanka 1:1:1:1:1- ziemi uniwersalnej, włókna kokosowego, kory sosnowej, perlitu i chipsów kokosowych. Filodendron nie lubi zalewania, więc posadźmy ją w dobrej ziemi w donicy z dziurkami i podstawką. Dobre podłoże niweluje problemy związane z przelaniem. Gdy dojdzie do przelania liście szybko brązowieją, żółkną i stają się wiotkie.

Podlewanie i wilgotność

Podlewajmy ją z umiarem. W okresie letnim, co trzy dni. Sprawdzajmy, czy wierzchnia warstwa jest sucha, wtedy nadchodzi dobry czas na podlanie. Lepiej podlać ją za mało niż za dużo. Jednak pamiętaj, że nadmierne przesuszanie nie wpłynie pozytywnie na jej wzrost. Filodendron Pink Princess nie ma wysokich wymagań, co do wilgotności powietrza, najlepiej się czuje w miejscu, gdzie panuje 30-40 % wilgotności. Zimą szkodzi mu sztuczne ogrzewanie. Dobrze działa na niego zraszanie liści, konieczne jest usuwanie regularne kurzu z liści wilgotną szmatką.

Nawożenie

Roślina lubi wzmacnianie nawozem od wiosny do jesieni, co około dwa tygodnie nawozem wieloskładnikowym dla roślin zielonych. Można stosować również nawozy ekologiczne np. z pokrzywy czy mniszka lekarskiego.

Cięcie i przesadzanie

Generalnie roślina nie wymaga cięcia. Jeśli chcemy, aby przybrała pnący się pokrój, warto użyć podpórki tak, aby łodyga mogła, się na czym wesprzeć i piąć. Liście suche i stare możemy, co jakiś czas usuwać. Przesadzajmy ją od marca do października, kiedy zaobserwujemy, że powoli przerasta donicę i jest jej ciasno.
Philodendron Pink Princess bardzo dobrze komponuje się z innymi filodendronami na parapecie czy też w innym zielonym kąciku.

Zapraszamy do zapoznania się z wpisem – Rozmnażanie roślin doniczkowych – jak to zrobić poprawnie?

REKLAMA
beautyblender– Jedyny oryginalny, niepowtarzalny, niezbędny w twojej kosmetyczce. Innowacyjny aplikator stosowany przez topowych makijażystów Hollywood.
beautyblender.pl

Na obrazku gąbka beautyblender. To innowacyjny aplikator podkładu do twarzy. Must have w kosmetyczce.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

4 odpowiedzi na “Philodendron Pink Princess – Piękna różowa księżniczka.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *