‘Krokodyla daj mi luby’ – Paproć krokodyla (Microsorum mussi 'Crocodyllus)

na zdjęciu paproć krokodyla

Ta urocza, tropikalna paproć krokodyla może stać się strzałem w dziesiątkę, jeśli poszukujesz gatunku efektownego do biura lub mieszkania. W naturze roślina zaliczana jest do epifitów, czyli porasta konary jak i szczeliny skalne. Jej ciekawe, ozdobne liście będą idealnym uzupełnieniem Twojej kolekcji. Pamiętaj, że na naszej stronie do kompletu z rośliną możesz dobrać donicę lub osłonkę na doniczkę!

Pochodzenie i wygląd zewnętrzny

Microsorum musifolium ‘Crocodyllus’ to roślina, która pochodzi z okolic Archipelagu Malajskiego. Posiada rozłożysty, pięknie prezentujący swoje wdzięki pokrój. Średnio osiąga od 30 do 50 cm wysokości. Liście, błyszczące o wstęgowatym kształcie. Brzegi blaszki liściowej są pofalowane z silnie zaznaczonym nerwem głównym. Same liście w kolorze zielonym z ciemniejszym unerwieniem, który układa się w sieć przypominającą łuski krokodyla. Stąd właśnie wzięła się polska nazwa tego gatunku. Na spodniej stronie blaszki liściowej u dorosłych liści można zaobserwować pomarańczowe zarodniki, które często są widoczne u paproci.

Przeczytaj – Przeczytaj – Monstera Monkey Mask – jak odpowiednio dbać o małpkę, by pięknie rosła?

Uprawa i pielęgnacja

Starajmy się dla tego gatunku wybrać miejsce ciepłe i słoneczne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońce. Gdyż mogą wystąpić uszkodzenia blaszki liściowej przez silne promienie słoneczne, co może powodować widoczne, nieestetyczne plamy na zjawiskowo pięknych liściach. Paproć krokodyla poradzi sobie w półcieniu, ale może tam produkować mniejsze liście. Tak naprawdę przez cały rok potrzebuje temperatury około 20-24 stopnie Celsjusza. Podłoże powinno byś umiarkowanie żyzne z dodatkiem torfu kwaśnego i perlitu. Najlepiej sprawdzi się specjalna gleba dla paproci. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie zalewane.

Podlewanie

Roślina również źle znosi suszę, dlatego warto ją podlewać regularnie, ale w umiarkowanej ilości, wodą w temperaturze pokojowej. Roślina nie wymaga nawożenia, jednak raz na jakiś czas w okresie wegetacji można wzmocnić ją nawozem mineralnym dla roślin zielonych. Dobrze sprawdza się również nawożenie dolistne. Mgiełka nawozowa bardzo szybko przyswajana jest przez roślinę. Z racji swojego tropikalnego pochodzenia roślina lubi wysoką wilgotność powietrza. Co za tym idzie wskazane jest jej zraszanie delikatną mgiełką lub zastosowanie nawilżacza powietrza. Paproć krokodyla może być uprawiana również w akwarium gdzie wilgotność powietrza jest duża. Starsze liście mogą tracić połysk to znak dla nas, że okaz zaczyna się starzeć.

Rozmnarzanie

Paproć bardzo łatwo się rozmnaża przez podział kęp. Warto tego dokonać w momencie przesadzania okazu np. do większej doniczki.Microsorum musifolium ‘Crocodyllus’ warto jest regularnie przecierać z kurzu. Najlepiej tego dokonywać wilgotną bawełnianą ściereczką, przeznaczoną do tego zabiegu.

Zastosowanie

Microsorum musifolium ‘Crocodyllus’jest rośliną bezpieczną dla zwierząt. Okaz można wykorzystać np. do dużych donic w biurze, gdy chcemy odgrodzić jakieś strefy. Można wykorzystać ją również na podwieszanych kwietnikach. Jej liście będą pięknie, kaskadowo opadały na boki. Roślina dobrze prezentuje się w towarzystwie innych paproci. Z racji swojego nietypowego wyglądu można wykorzystać ją jako soliter, czyli pojedynczy okaz ozdobny np. na szafce, parapecie czy biurku. Będzie również idealnym prezentem dla osób lubiących ciekawe rośliny. Te piękne liście mogą okazać się nawet inspiracją dla artystów!

Zapraszam do zapoznania się z wpisem – Majowa pielęgnacja Monstery: Jak utrzymać ją w doskonałej formie?

REKLAMA
beautyblender– Jedyny oryginalny, niepowtarzalny, niezbędny w twojej kosmetyczce. Innowacyjny aplikator stosowany przez topowych makijażystów Hollywood.
beautyblender.pl

Na obrazku gąbka beautyblender. To innowacyjny aplikator podkładu do twarzy. Must have w kosmetyczce.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *