Jak prawidłowo przesadzać rośliny.

Jak prawidłowo przesadzać rośliny.

Jak prawidłowo przesadzać rośliny. Domowa zieleń potrzebuje przestrzeni, aby ciągle wzrastać i cieszyć właścicieli świetnym widokiem. Zbyt mała doniczka lub nieświeże podłoże to niebezpieczne czynniki, które mogą szybko doprowadzić do więdnięcia i wysuszania się łodyg i listków. Jeśli wygląd Twojej flory wskazuje na to, że przyszła pora na gruntowne porządki, koniecznie przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak prawidłowo przesadzać rośliny.

Wiosenne porządki w zieleni – jak się przygotować? 

Zanim weźmiesz w dłoń narzędzia ogrodnicze, warto dokonać odpowiednich przygotowań do prac. Podstawą jest dobranie odpowiedniego terminu – przesadzanie to czynność, którą powinieneś zaplanować na wczesną wiosnę, zanim rośliny zaczną kwitnąć. Warto przygotować sobie przestronne stanowisko, które pomieści wszystkie potrzebne akcesoria, ziemię oraz doniczki. 

 

Przeczytaj – Philodendrony – jak o nie dbać.

 

Pomocne będzie również zrobienie sobie kompleksowej listy zakupów. Uprzednie przygotowanie sobie najlepszych dla Twoich kwiatów rozmiarów donic i osłonek może oszczędzić nam późniejszych komplikacji. Niektóre gatunki wymagają również nietypowych rodzajów podłoża, na przykład torfu, piasku czy żwiru – warto już na etapie zakupów poznać ich szczególne potrzeby.

Przesadzanie roślin – jak robić to efektywnie?

Praca z domową florą bywa nużąca i czasochłonna, ale dzięki wiedzy i dobrej organizacji możesz ją sobie znacznie ułatwić. Przed wyjęciem rośliny możesz dobrze podlać i nawilżyć ziemię, co sprawi, że przenoszenie jej na nowe podłoże będzie znacznie łatwiejsze. Zmiana doniczek do doskonała okazja, aby zrobić gruntowny przegląd korzeni – rozplątanie i pozbycie się wysuszonych lub gnijących elementów pobudzi kwiaty do wzrostu.

Przed przesadzeniem w nowych doniczkach powinieneś stworzyć warstwę drenażową o grubości 2-3 centymetrów – najlepiej z kamyków lub keramzytu ogrodniczego. Taka bariera na dnie sprawi, że woda nie będzie pozostawać na wysokości korzeni i przyspieszać ich gnicia. W tak przygotowanych naczyniach możesz już umieścić roślinę razem ze świeżą ziemią lub innym podłożem. Przesadzanie zakończone – pamiętaj tylko o tym, aby dobrze nawodnić zieleń i znaleźć dla niej odpowiednio nasłonecznione w mieszkanie! 

Zapraszam do zapoznania się z wpisem – Jak dbać o by rośliny domowe, gdy za oknem zmienia się pogoda? 

REKLAMA
Beautyblender– Jedyny oryginalny, niepowtarzalny, niezbędny w twojej kosmetyczce. Innowacyjny aplikator stosowany przez topowych makijażystów Hollywood.
Beautyblender.pl

Na obrazku gąbka beautyblender.To innowacyjny aplikator podkładu do twarzy. Must have w kosmetyczce.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

3 odpowiedzi na “Jak prawidłowo przesadzać rośliny.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *