Jak podlewać kwiaty doniczkowe?

na obrazku widzimy przykład jak podlewać kwiaty

Przede wszystkim – pora!

1. Różne typy roślin lubią być podlewane na różne sposoby.

2. Podlewaj dokładnie i równomiernie.

3. Podlewaj podłoże, nie liście.

Jak podlewać kwiaty. Właściwie podlewanie kwiatów to jeden z najważniejszych warunków, jaki musi zostać spełniony w pielęgnacji roślin doniczkowych, aby mogły one dobrze rozwijać się w domowej dżungli. To właśnie niewłaściwe podlewanie jest najczęściej powtarzającą się przyczyną obumierania roślin w naszych domach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co robić, by podlewać jak ekspert – zapraszamy do przeczytania tego wpisu.

 

Jak podlewać kwiaty

Przede wszystkim – pora!

Gdy już zdecydujemy się na tworzenie domowej dżungli, chcemy opiekować się roślinami jak najlepiej. Podlewanie naszych cennych okazów stanowi najważniejszą część rytuału pielęgnacyjnego. Warto zatem od samego początku zabrać się do niego właściwie i poznać odpowiedź na ważne pytanie – kiedy najlepiej w ciągu dnia podlewać rośliny doniczkowe?

Jka podlwać kwiaty. Tu odpowiedź jest tylko jedna – najlepszą porą na podlewanie kwiatów doniczkowych jest poranek! Gdy są podlewane o tej właśnie porze, mają cały dzień, by pobrać wodę z podłoża i wykorzystać ją optymalnie przy udziale naturalnego światła słonecznego. Podlanie roślin uruchamia proces przetwarzania wody, do którego niezbędne są promienie słońca. Jeżeli roślina otrzymuje porcję wody gdy jest ciemno, jej korzenie tkwią w wilgoci do następnego dnia, co może sprzyjać gniciu systemu korzeniowego.

Jeśli chodzi o zraszanie – wykonując tę czynność warto naśladować Matkę Naturę. W środowisku naturalnym mgła pojawia się zazwyczaj o poranku oraz wczesnym wieczorem i to są właśnie dwa optymalne momenty w ciągu doby na zraszanie roślin, które doceniają tego typu zabieg (paprocie, rośliny powietrzne, fitonie).

 

Przeczytaj – Monstera Monkey Mask – jak odpowiednio dbać o małpkę, by pięknie rosła?

 

Teraz, gdy wiesz już,  jak podlewać kwiaty doniczkowe, warto dowiedzieć się więcej.

Różne typy roślin lubią być podlewane na różne sposoby.

Gatunki roślin, które trzymamy w doniczkach w domu mają swoją historię i pochodzenie, które dyktują ich preferencje co do podlewania kwiatów. Sukulenty lubią być trzymane w suchej glebie i są bardzo podatne na gnicie, jeśli zostaną przelane. Tropikalne rośliny doniczkowe, takie jak paprocie i kalatea, preferują by ich podłoże było stale wilgotne, a inne rośliny lubią dobrze przeschnąć między podlewaniami. Należy zrozumieć, że wspólny dla wszystkich roślin dzień podlewania nie wróży im dobrej kondycji.http://<a id=”#1″></a>

Podlewaj dokładnie i równomiernie.

Tylko wtedy roślina będzie mogła rosnąć równomiernie i wypuszczać liście w każdym kierunku. Nie możesz doprowadzić do jednostronnego nawilżenia systemu korzeniowego, ponieważ z pewnością odbije się to wyglądzie całej rośliny. Podlewaj zawsze tak, by woda znalazła się na całej powierzchni podłoża i wyciekła otworami drenażowymi. Nigdy nie pozostawiaj nadmiaru wody w osłonce/na spodku. Korzenie mające stały kontakt z nadmiernie wilgotną glebą nie mają wystarczającego dostępu do tlenu i w konsekwencji – gniją.

Podlewaj podłoże, nie liście.

W ten sposób unikniesz infekcji grzybowych i bakteryjnych wynikających z kontaktu liści z wilgocią. Możesz wdrożyć w swojej dżungli system podlewania roślin od spodu. Jest on wygodny  i skuteczny, ponieważ wilgoć trafia przez otwory drenażowe od razu do dolnej partii doniczki, czyli właśnie tam, gdzie znajdują się korzenie. Ta metoda rzadziej skutkuje przelewaniem roślin, nie ma także obawy o wypłukiwanie wraz z wodą składników odżywczych.

Gdy nadejdzie kolejna pora podlewania, wstaw roślinę w doniczce z otworami do płytkiej miski/tacy z odstana wodą i pozostaw na 30-40 minut, by pobrała taką ilość wody, jaka będzie jej potrzebna. I gotowe!

Podsumowanie

Choć podlewanie kwiatów  to czynność na pozór prosta. Jednak wykonywana przez dłuższy czas w nieodpowiedni sposób z całą pewnością może doprowadzić do uszkodzenia roślin. Warto zatem wykonywać ją świadomie. Mamy nadzieję, że te porady przybliżą Cię o kolejny krok do przekonania, że naprawdę wiesz jak podlewać kwiaty!

Zapraszam do zapoznania się z wpisem – Kalatea (calathea) – odmiany, uprawa, pielęgnacja.

REKLAMA
beautyblender– Jedyny oryginalny, niepowtarzalny, niezbędny w twojej kosmetyczce. Innowacyjny aplikator stosowany przez topowych makijażystów Hollywood.
beautyblender.pl

Na obrazku gąbka beautyblender. To innowacyjny aplikator podkładu do twarzy. Must have w kosmetyczce.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

20 odpowiedzi na “Jak podlewać kwiaty doniczkowe?”

  1. Pingback: Czy przelewam moje rośliny? -

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *