Hoya – dlaczego to dobry wybór do pomieszczeń?

Hoya jest to rodzaj roślin z rodziny toinowatych. Ma Azjatyckie korzenie i tam można spotkać ją w naturze, gdzie porasta zagłębienia skalne. Gatunków jak i odmian tej pięknej rośliny jest bardzo dużo. W naszym kraju uprawiana jest tylko w pojemniku. Rynek prezentuje nam wiele ciekawych odmian, jest również kilka gatunków kolekcjonerskich, które nie trafiają się często.

Hoya  to niezwykle wdzięczna roślina, jeśli zapewnimy jej minimum warunków, jakie lubi odwdzięczy się bujnym wzrostem. Dzięki swoim woskowanym liściom, wytrzymuje krótkotrwałą suszę Jest dość łatwa w uprawie, dobrze prezentuje się z innymi gatunkami. Posiada różnego rodzaju kolory liści jak i pokroje, dzięki temu każdy znajdzie coś dla sobie.

Uprawa i pielęgnacja

Hoye najlepiej stawiać w miejscu słonecznym lub półcienistym, ale tak, aby promienie nie padały bezpośrednio na roślinę, gdyż może to powodować uszkodzenia blaszki liściowej. Hoya lubi wysoka wilgotność, warto ją regularnie zraszać. Podlewanie powinno wykonywać się w momencie, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Najlepiej robić to deszczówką lub wodą odstaną. Tak naprawdę lepiej ją lekko przesuszyć niż niebezpiecznie zalać. Latem powinna stać w miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 25-26 stopni Celsjusza a zimą nie mniej niż 15 stopni. To jest istotne, aby nie zaburzać jej naturalnego rytmu całego procesu wegetacji.
Hoya lubi przewiewne lekkie podłoże, najlepiej się sprawdzi mieszanka dla sukulentów, kaktusów. Nie musi ona być wyjątkowo żyzna. Warto do takiego podłoża dodać więcej keramzytu, i piasku. Hoya nie lubi przesadzania róbmy to w momencie, gdy zaczyna przerastać doniczkę, albo, jeśli doszło do przelania lub atakuje ja jakaś choroba lub szkodnik. Najlepiej przesadzać ją na wiosnę, gdy jeszcze nie zaczęła wegetacji. Można dobrać jej doniczkę o rozmiar większą, aby przedłużyć czas wzrostu w danym pojemniku. Do uprawy hoi polecane są doniczki gliniane, gdyż zwiększają one cyrkulację wody jak i powietrza.
Roślina bardzo lubi wzmacnianie nawozem. Dokonujemy tego od wiosny aż do jesieni, co około 2-3 tygodnie. Nawożenie wzmacnia odporność rośliny na choroby i szkodniki no i oczywiście zwiększa bujność liści jak i kwiatów.
Hoya bardzo łatwo się rozmnaża przez pobieranie sadzonek pędowych jak i wierzchołkowych. Taka sadzonka powinna być odcięta pod skosem czystym, zdezynfekowanym nożem. Następnie należy ją umieścić w pojemniku z wodą. Trzymajmy ją w ciepłym i dość słonecznym miejscu. Po kilku tygodniach powinna wypuścić korzonki.
Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne związane z hoyą powinny być wykonywane w rękawiczkach ochronnych, gdyż roślina wydziela drażniący sok, który może powodować uczulenia skóry. Mimo tego, że hoja określana jest, jako nietoksyczna to białe mleczko zawarte w pędach może wpłynąć niekorzystnie na zwierzęta i dzieci. Warto brać to pod uwagę przy poszukiwaniu odpowiedniego miejsca dla rośliny. Pamiętaj te rośliny mało bezpieczne warto ustawić w miejscach trudno dostępnych. Tym samym możemy się cieszyć ich pięknem.

Problemy z hoją

Jeśli Twoja hoja nagle zamiera, usychają jej liście, a nie obserwujesz innych objawów choroby ani szkodnika to prawdopodobnie została zalana. Aby ją uratować należy szybko przesadzić ją do nowego podłoża i trochę przesuszyć. Dobrze jest podczas przesadzania pobrać sadzonkę, aby w razie niepowodzenia można było zachować małą szczepkę rośliny.
Bywa, ze okazy nie chcą kwitnąć. Bardzo często dzieje się tak, gdy nie dostarczamy im odpowiedniej ilości światła. Jeśli nie zależny nam na kwiatach hoja może stać w półcieniu jednak, gdy liczymy na nie lepiej jest ją ustawić w miejscu słonecznym, ale tak aby słońce nie padało bezpośrednio na blaszkę liściową. Gdy roślina nie chce kwitnąć warto również wzmocnić ja nawozem.
Każda roślina ma swój kres, hoja ogłasza to wypuszczaniem mniejszej ilości pędów jak i liści na pędzie. Jest to znak dla nas, że roślina się wyrodziła i zaczyna się starzeć. Wtedy warto dokonać rozmnażania lub zaopatrzyć się w nowe okazy.


Dlaczego warto postawić na hoje?

Jak okazuje się hoja nie jest okazem trudnym w uprawie. Posiada wiele ciekawych i barwnych gatunków jak i odmian. Można znaleźć okazy do doniczek podwieszanych jak i klasycznych. Piękne mięsiste liście sugerują na eksponowanie tego gatunku, zwłaszcza, jeśli dołączymy jej do doniczki drabinkę, po której pędy mogą się piąć. Roślina jest wytrzymała a jej pielęgnacja nie jest skomplikowana. Jest to roślina, która sprawdzi się nawet dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z ogrodnictwem. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do zakupu hoi!

Zapraszamy do zapoznania się z wpisem – Kwiaty do biura – jakie rośliny doniczkowe wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest