Czas na ‘Twist’- Aeschynanthus Japhrolepis Twister

Pochodzenie i wygląd zewnętrzny

Aeschynanthus Japhrolepis Twister to gatunek, dla osób lubiących nietypowe okazy. Zjawiskowo będzie prezentował się w nowoczesnych wnętrzach. Swoje korzenie ma w Azji, a konkretnie w egzotycznej Indonezji. Tam można spotkać ją rosnącą w gruncie. W naszym kraju uprawiana jest jako roślina doniczkowa, dość rzadko spotykana. 

Posiada kaskadowy, rozłożysty pokrój. Średnio osiąga do 50-70 cm długości pędów. Młode okazy nie są takie bujne dopiero z czasem roślina się rozrasta. Odmiana Twister jest usypana pięknymi, poskręcanymi liśćmi. Mają one kształt rynienkowaty i są w kolorze ciemnozielonym, na spodniej stronie liście jaśniejsze. Ponadto blaszka liściowa pokryta jest drobnymi włoskami. Roślina oprócz nietypowych liści, wydaje też sporą ilość krwistoczerwonych kwiatów. Trąbkowate kwiaty, powodują, że wspomniana roślina bywa określana jako ‘Twister Red lipstick’. Nie da się ukryć, że gatunek może być inspiracją dla artystów. Jej wygląd jest tak nietypowy, że warto zwrócić na nią uwagę.

Uprawa i pielęgnacja

Okazuje się, że gatunek nie jest trudny w uprawie. Roślina w naturze jest epifitem, co za tym idzie warto zapewnić jej podobne warunki jak w naturze. Najlepiej czuje się w miejscu jasnym, ale nie z bezpośrednim słońcem. W naturze roślina ciągle przebywa pośród gwałtownych opadów, które szybko parują. Roślina lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego warto ją regularnie zraszać, mgiełką. Nie toleruje przeciągów, ani wysokich skoków temperatur, ale takie zjawisko raczej u nas nie występuje. Nie stawiajmy jej w okolicach kaloryferów i innego sztucznego ogrzewania, gdyż na pewno jej to zaszkodzi. Jeśli mamy taką możliwość lepiej postawić ją w miejscu, gdzie ta wilgotność jest zdecydowanie wyższa. Łazienka będzie idealna jednak nie każdy posiada w łazience okno a bez światła roślina umrze.
Eszynantus, bardzo dobrze czuje się w podłożu dla storczyków lub w mieszance przygotowanej samodzielnie. Warto, aby posiadała ona: ziemię ogrodniczą, perlit, keramzyt, korę sosnową lub czipsy kokosowe. Jeśli kupimy okaz w ziemi przemysłowej po przeniesieniu do domu powinniśmy przesadzić roślinę do nowego podłoża. Podlewajmy ją obficie, ale nadmiar zlewajmy z podstawki, gdyż roślina nie lubi stać w wodzie. Gdy wierzchnia warstwa jest sucha to dobry czas na ponowne podlanie okazu. Woda powinna być w temperaturze pokojowej, odstana lub najlepiej wykorzystać do tego deszczówkę. Gdy liście Aeschynanthusa żółkną bardzo często sugeruje to na zalanie okazu, co szybko może doprowadzić do śmierci całej rośliny. Bardzo lubi wzmacnianie nawozem, najlepiej w formie płynnej o małej zawartości azotu. Dokonujmy tego co 3-4 tygodnie od wiosny aż do jesieni. Zima to czas spoczynku dla rośliny. Jest to okres niezwykle ważny, jeśli go zachowamy roślina powinna nam w kolejnym sezonie zakwitnąć. W okresie zimowym podlewamy ją mniej i najlepiej przetrzymujemy w pomieszczeniu gdzie panuje 16-17 stopni Celsjusza. Roślina bywa atakowana przez wełnowce, dlatego starajmy się ją regularnie oglądać i lustrować.

Można rozmnożyć ją przez podział bryły korzeniowej oraz przez sadzonki pędowe. Dość dobrze się przyjmuje. Co za tym idzie szybko możemy się nią podzielić z rodziną i przyjaciółmi. 

Aeschynanthus Japhrolepis Twister bardzo ładnie prezentuje się w towarzystwie innych pnących, kaskadowych roślin. Warto postawić ją w miejscu często odwiedzanym, aby jej urok był wciąż zauważalny. Roślina sprawdzi się w pomieszczeniach w stylu rustykalnym, boho. Okaz można wykorzystać również do kompozycji leśnych ścian. Pięknie wygląda posadzona w doniczce podwieszanej. Cudne czerwone kwiaty, zasługują na to, aby grały pierwsze skrzypce w Twoim mieszkaniu! Jest to gatunek, który bez wątpienia dodaje tropikalnego charakteru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest