Rośliny doniczkowe a wilgotność. Jednym z kilku obowiązkowych czynników przy uprawie roślin doniczkowych jest wilgotność powietrza. Wiele roślin, które w naszym kraju uprawia się w doniczce mają egzotyczne, tropikalne pochodzenie. Czyli żyły w warunkach gdzie wilgotność powietrza była duża, dlatego warto im zapewnić w uprawie doniczkowej podobną wilgotność. Najtrudniejszy czas, aby zadbać o odpowiednią wilgotność to zima, sztuczne ogrzewanie bardzo niekorzystnie działa na rośliny doniczkowe. Poniżej kilka rad jak zwiększyć wilgotność powietrza dla roślin. Rośliny doniczkowe a wilgotność.
Rośliny doniczkowe przeważnie potrzebują wilgotność około 40-60 %. Jeśli ta wilgotność jest mniejsza rośliny tracą wodę w procesie transpiracji, następnie dochodzi do żółknięcia i usychania liści.
Spryskiwacz
Jedną z najpopularniejszych i najprostszych metod podniesienia wilgotności powietrza jest stosowanie spryskiwacza na liście roślin. Delikatna mgiełka z deszczówki lub wody kranowej odstanej w znaczącym stopniu zwiększa wilgotność powietrza. Roślinom doniczkowym, co jakiś czas warto również zrobić prysznic niewielkim strumieniem w wannie, zmyjemy dzięki temu cząsteczki kurzu, które zalegają na liściach, pędach, a nawet donicy. Niestety nie wszystkie rośliny tolerują spryskiwanie liści. Niektóre gatunki są wrażliwe na ten zabieg i może to szybko doprowadzić do chorób grzybowych. Nie spryskuj roślin nagrzanych przez słońce, gdyż może doprowadzić do uszkodzeń liści.
Zraszania nie lubią takie gatunki jak: begonia, kaktusy (ogólnie wszystkie sukulenty), fiołek afrykański.
Gatunki lubiące zraszanie: palmy, fitonie, skrzydłokwiaty, paprocie, draceny, pilea, philodendrony, storczyki.
Przeczytaj – Kalatea (calathea) – odmiany, uprawa, pielęgnacja.
Podstawka z keramzytem lub kamyczkami
Inną metodą zwiększania wilgotności powietrza dla roślin jest umieszczenie na podstawkach keramzytu czy żwirku lub małych kamyczków. Całość polewamy wodą tak, aby mogła powoli parować, podnosząc wilgotność. To kolejna bardzo prosta i zupełnie niekosztowna metoda. Można również np. postawić doniczkę na kamykach a na nie nalać wodę. Bardzo często stosuje się oprócz doniczek osłonki a pomiędzy nimi wlewa wodę to również dobry pomysł. Ponadto szykowną osłonką możemy szybko wprowadzić drobne zmiany do naszego pomieszczenia.
Nie da się ukryć, że ustawianie roślin blisko siebie stworzy tzw. mikroklimat. Takie środowisko w znaczący sposób podnosi wilgotność powietrza. Trzymając rośliny w małych szklarniach również podnosimy im wilgotność powietrza. Mała powierzchnia zapewni im lepsze gromadzenie się wody.
Nawilżacze powietrza
Obecnie na rynku jest bardzo dużo nawilżaczy powietrza, które możemy zakupić i ustawić w okolicy naszych roślin doniczkowych. Wyróżniamy nawilżacze klasyczne, ceramiczne, które zawiesza się na kaloryferze a do nich nalewa się wodę, która powoli paruje w powietrze.
Jednak obecnie w dobie tak rozwiniętej technologii stosuje się nawilżacze elektryczne.
Ultradźwiękowe wykorzystują do swojego działania fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości, które zmieniają wodę w drobną mgiełkę. Do jego działania potrzebna jest woda destylowana lub taka poddawana podwójnej osmozie.
Istnieją również nawilżacze ewaporacyjne, które pochłaniają suche powietrze, następnie przechodzi przez odpowiedni filtr i wraca do otoczenia, jako powietrze oczyszczone i nawilżone.
Przy wyborze nawilżacza powietrza musimy zwrócić uwagę na jego moc, czas działania, a także głośność, jaką będzie wydawał. Przydatne mogą się okazać wbudowane czujniki w nawilżacze, które same decydują, kiedy nastaje idealny czas na włączenie urządzenia. To jest niezwykle pomocne, zwłaszcza, jeśli często nie ma nas w domu i samodzielnie nie możemy sterować nawilżaczem. Rośliny doniczkowe a wilgotność.
Zapraszamy do zapoznania się z wpisem –Jak dbać o philodendrony? Jakie są rodzaje i jak je pielęgnować?
REKLAMA
beautyblender– Jedyny oryginalny, niepowtarzalny, niezbędny w twojej kosmetyczce. Innowacyjny aplikator stosowany przez topowych makijażystów Hollywood.
beautyblender.pl
8 odpowiedzi na “Rośliny doniczkowe a wilgotność. Jak zwiększyć poziom wilgotności.”