Znaczenie światła w życiu roślin doniczkowych.

Rośliny doniczkowe jakie światło

Rośliny doniczkowe jakie światło. Światło to jeden z elementów, który znacząco wpływa na wzrost i rozwój każdej rośliny nie tylko tych uprawianych w ogródku. Dzięki oświetleniu w roślinach zachodzi proces fotosyntezy jest on niezbędny do życia dla każdej z roślin. Prawidłowy jej przebieg ma wpływ na wygląd rośliny. Gdy światła jest za mało, substancje zapasowe w roślinach się wyeksploatują i nasi zieloni przyjaciele zatrzymują się w rozwoju i przestają rosnąć. Niestety przy uprawie roślin doniczkowych jest trochę trudniej zapewnić roślinom odpowiednią ilość promieni słonecznych. Mimo to jest szereg okazów, które poradzą sobie w gorszym oświetleniu.

Wymagania świetlne

Rośliny, które nie posiadają dużych wymagań świetlnych (radzą sobie w słabo oświetlonych pomieszczeniach, wymagają 800-1000 lumenów) to np.:

Paprocie

Skrzydłokwiaty

Sansewierie

Bluszcze

Zamiokulkasy

Draceny

Aglaonemy

 

Szukasz roślin cieniolubnych koniecznie poczytaj: Rośliny do cienia – przegląd.

 

Co zrobić gdy mamy za mało światła w mieszkaniu?

Kupując nowa nieruchomość często dopiero po czasie okazuje się, że są w niej miejsca słabo lub nawet całkowicie zacienione. Rośliny doniczkowe są idealnym uzupełnieniem nie tylko wnętrz mieszkalnych, ale i biurowych czy magazynowych. Jeśli marzy nam się dżungla w miejscu, gdzie tego światła jest za mało rośliny należy doświetlać. Niestety w okresie zimowym dla niektórych roślin, światła w naszym kraju jest za mało, konieczne jest wtedy doświetlanie.

Jak doświetlać rośliny doniczkowe?

Istotnym czynnikiem przy doświetlaniu roślin jest moc światła. Musimy znać wymagania naszych okazów. Słabe żarówki o mocy 180-200 lumenów, raczej się nie przydadzą. Na przykład dla sukulentów musimy dobrać żarówki o mocy minimum 5000 lumenów. Ilość żarówek zależy od sztuk roślin, jaką chcemy doświetlać, a także od ilości miejsca, jakie posiadamy.

Chcąc doświetlać dany okaz, poczytajmy trochę o nim Internecie po to, aby dowiedzieć się, jakiego światła dany gatunek potrzebuje. Wiele ciekawych informacji można znaleźć na blogu littlejungle.pl Przyjęło się, że rośliny z twardymi, skórzastymi liśćmi, z kutnerem dobrze znoszą dużą ilość światła. Natomiast te okazy, które mają jasne, delikatne liście powinny być uprawiane w lekkim zacienieniu osłonięte przed bezpośrednim słońcem. Rośliny doświetlamy średnio w okresie jesienno-zimowym około 8-10h. Nie przesadzajmy również w drugą stronę, gdyż może to zaburzyć procesy fizjologiczne zachodzące w roślinach.

Do sztucznego oświetlenia musimy przyzwyczajać rośliny więc na początku rozpocznijmy doświetlanie od 2-3 godzin. Odległość, w jakiej ustawiamy lampę od rośliny zależy od mocy. Żarówki o mocy 80 W ustawiamy około 30 cm od rośliny, ale już te 100W w odległości 45 cm. W Internecie można znaleźć dokładne tabelki, które opisują nam bezpieczne odległości.

Kolor światła

Kolejnym ważnym czynnikiem przy doświetlaniu jest kolor światła. Zarówno chlorofil a i b pochłania najwięcej światła niebieskiego i czerwonego, co za tym idzie są one najważniejsze. Światło czerwone jest idealne dla roślin o ozdobnych kwiatach, gdyż wpływa nie tylko na wybarwienie liści, ale również przedłuża kwitnienie i pobudza zawiązywanie owoców i nasion. Światło niebieskie spowalnia wydłużanie się pędów i poprawia grubość liści. Uznaje się, że białe światło tworzy straty energetyczne, ponieważ około 1/3 światła jest odbijana.

Przykłady roślin wymagających umiarkowanego oświetlenia:

Figowiec

Szeflera

gonia

Anthurium

Przykłady roślin wymagających dużego oświetlenia (5000-20 000 lumenów)

Palmy

Aloes

Juka

Oleander

Ananas

Kaktus

Objawy niedoboru światła u roślin doniczkowych

1. Objaw etjolacji – zjawisko polegające na niewytworzeniu zielonego barwnika chlorofilu w tkankach oraz szybkim wzroście wydłużeniowym łodygi roślin rozwijających się w ciemności.

2. Utrata zielonej barwy przez wyniszczanie chlorofilu w roślinie. Liście, pędy kwiaty stają się blade

3. Całe liście, które wypuszcza roślina są zdecydowanie mniejsze od tych, które wypuszczała do tej pory

4. Bardzo powolny wzrost rośliny

5. Zrzucanie dolnych liści i ich żółknięcie

6. Roślina może całkowicie przestać kwitnąć

7. Wyginanie się liści i pędów w stronę światła

Podsumowanie

Rośliny doniczkowe jakie światło. Pamiętajmy zatem, że światło to bardzo ważny element w uprawie roślin. Na szczęście obecny rozwój asortymentu ogrodniczego ogromnie nam pomaga w walce z brakiem promieni słonecznych jesienią i zimą. Zwłaszcza w naszym kraju musimy się borykać z tym problemem. Pamiętaj o tym, że rośliny to żywe twory i należy im zapewnić odpowiednie warunki do bytowania!

Zapraszam do zapoznania się z wpisem – Kilka zasad dla początkującego właściciela domowej dżungli.

REKLAMA
beautyblender– Jedyny oryginalny, niepowtarzalny, niezbędny w twojej kosmetyczce. Innowacyjny aplikator stosowany przez topowych makijażystów Hollywood.
beautyblender.pl

Na obrazku gąbka beautyblender.To innowacyjny aplikator podkładu do twarzy. Must have w kosmetyczce.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

13 odpowiedzi na “Znaczenie światła w życiu roślin doniczkowych.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *