Calathea (Kalatea)
( ilość produktów: 6 )1. Calathea — modląca się roślina
2. Dlaczego warto wzbogacić swoją kolekcję o kalateę?
3. Domowa uprawa kalatei – co warto wiedzieć?
Jeśli chcesz poszerzyć domową dżunglę o interesujące rośliny, które skrywają w sobie znacznie więcej niż ciekawy wygląd, koniecznie sprawdź naszą ofertę — tu znajdziesz okazy, które z pewnością urozmaicą Twoją kolekcję. Calathea doniczkowa zdecydowanie należy do gatunków wartych uwagi nie tylko ze względu na swoje bujne liście, lecz także ciekawe zachowanie w ciągu dnia. Jej pielęgnacja wymaga nieco wiedzy i zaangażowania, jednak ta unikalna roślina pięknie odwdzięcza się właścicielom za okazaną troskę.
Calathea — modląca się roślina
Ten niezwykle ciekawy gatunek doniczkowy w języku polskim nazywana jest ostrzeszynem, chociaż wśród miłośników domowej zieleni znacznie popularniejsze jest spolszczenie nazwy łacińskiej — kalatea. Można spotkać się również z nieco tajemniczym określeniem „modląca się roślina”. Taki przydomek jest zainspirowany szczególnym zachowaniem kalatei, która codziennie wieczorem unosi swoje blaszki liściowe wysoko w górę — zupełnie niczym pielgrzym wznoszący dłonie do modlitwy.
Dlaczego warto wzbogacić swoją kolekcję o kalateę?
Nietypowe ruchy dobowe to nie jedyny czynnik, który sprawia, że ostrzeszyn jest wartościowym dodatkiem do doniczkowej dżungli. Roślina ma kilka ciekawych gatunków, które różnią się przede wszystkim kolorem — niektóre z nich oczarowują mnogością odcieni zieleni na każdym liściu, a inne piękną, różowo-fioletową barwą. Na jej unikalny wygląd składają się również unikalne dla każdego egzemplarza, skomplikowane wzory, dzięki którym kalatea prezentuje się niezwykle szykownie.
Domowa uprawa kalatei – co warto wiedzieć?
Ten niezwykły gatunek doniczkowy ma tropikalne pochodzenie, przez co utrzymanie go w dobrej kondycji jest nieco podchwytliwym zadaniem. Lubi jasne oświetlenie, jednak zbyt mocne promienie słońca mogą palić jej liście — dlatego warto dla niej wybierać stanowiska przy oknie północno-wschodnim. Jeśli nie mamy takiej możliwości, należy ustawić ją od strony południowej, najlepiej wysoko i w oddaleniu od szyby. Należy dbać również o to, aby jej podłoże było lekko wilgotne i bogate w składniki rozpulchniające — calathea doniczkowa z pewnością doceni nie tylko podlewanie, lecz także regularne zraszanie liści.
