Sukulenty – rodzaje, uprawa, pielęgnacja, choroby.

na obrazku stoja na podłodze sukulenty doniczkowe

Dzisiejszy wpis na blogu poświęcamy roślinom, które zyskały ogromną popularność, szczególnie wśród osób początkujących. Chodzi oczywiście o sukulenty doniczkowe. Rodzaje tych wyjątkowych roślin na dobre zagościły na domowych parapetach. Co sprawia, że są tak wyjątkowe? Poznaj bliżej najbardziej odporne gatunki na świecie. Sprawdź, w jaki sposób pielęgnować je w domu.

Sukulenty – rodzaje najpopularniejszych gatunków doniczkowych

Sukulenty doniczkowe to grupa roślin, które zdolne są do magazynowania wody. Wykorzystują ją w okresach suszy, co sprawia, że są niesamowicie odporne na trudne warunki. Niektóre popularne gatunki doniczkowe to na przykład:

  • aloes (Aloe);

  • kaktusy (Cactaceae);

  • krasula (Crassula);

  • dyckia (Dyckia);

  • echeveria (Echeveria).

To jednak niewielka grupa, jaką reprezentują sukulenty. Gatunki doniczkowe tych roślin to również sansewieria, grubosz jajowaty, haworthia, peperomia, zamiokulkas i wiele innych odmian.

Sukulenty – uprawa i pielęgnacja

Sukulenty – jak dbać o te rośliny? Dzięki swoim zdolnościom do przetrwania w ekstremalnych warunkach większość gatunków nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, aby dobrze rosnąć. Wiele odmian ma dosyć zbliżone wymagania. Sukulenty potrzebują dobrze przepuszczalnego podłoża, aby uniknąć gnicia korzeni. Możesz użyć specjalnej mieszanki podłoża przeznaczonej dla sukulentów lub kaktusów, albo przygotować własną mieszając ogrodową ziemię z piaskiem, lub perlitem. Do uprawy nadają się doniczki z otworami drenażowymi, które pozwolą na odprowadzenie nadmiaru wody. Jak podlewać sukulenty? Rośliny te nie potrzebują częstego nawadniania. Podlej je, gdy podłoże jest całkowicie suche. Unikaj przelania, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni, a czasem nawet obumarcia sadzonki. W zimie, gdy rośliny są w fazie spoczynku, podlewaj je jeszcze rzadziej.

Stanowisko dla sukulentów

Większość sukulentów preferuje miejsca pełne słońce lub jasne, rozproszone światło. Niekiedy, w bardzo gorące dni lepiej osłonić rośliny przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Idealna temperatura dla sukulentów to od 15 do 25°C. Należy chronić je przed mrozem i niskimi temperaturami. W okresie spoczynku zimowego również należy zapewnić im możliwie największy dostęp do słońca i umiarkowaną temperaturę.

Nawożenie sukulentów – czy jest konieczne?

Zastanawiasz się, czym nawozić sukulenty? Uprawa i pielęgnacja nie musi ograniczać się jedynie do wyboru odpowiedniego stanowiska i umiarkowanego podlewania. Twoje rośliny odwdzięczą się pięknym wyglądem, jeśli w okresie największego wzrostu dostarczysz im dodatkowe składniki odżywcze w postaci nawozu. Pamiętaj, że mieszanka powinna zawierać niewielką ilość azotu, a to sporą dawkę fosforu i potasu. Roślin nie należy nawozić tuż po przesadzeniu, a także w czasie spoczynku zimowego. Warto używać nawozu do roślin przeznaczonego właśnie do tego typu gatunków.

Przeczytaj – Rośliny pnące – stwórz dżunglę we własnym domu!

Choroby sukulentów – jak z nimi walczyć?

Podobnie jak wszystkie rośliny, sukulenty doniczkowe również są podatne na choroby. Zbyt dużo wody, zbyt mało światła, czy nadmierna wilgotność – wszystko to może prowadzić do rozwijania się różnego rodzaju chorób, wśród których najczęstsze są gnicie korzeni, szara pleśń czy zgnilizna łodyg. Aby zapobiec powstawaniu chorób, należy zwrócić większą uwagę na pielęgnację. Zdecydowanie lepiej jest nie podlać sukulentów, niż doprowadzić do ich przelania. Upewnij się także, że osłony na doniczki mają otwory drenażowe, dzięki którym unikniesz zastojów wody. Regularnie sprawdzaj stan swoich roślin – w ten sposób zareagujesz już podczas pierwszych niepokojących objawów. Dbaj też o właściwą wentylację w pomieszczeniu, a Twoje sukulenty pozostaną zdrowe.

Sukulenty – rozmnażanie

Rozmnażanie tych roślin zależy od poszczególnych gatunków. Najlepszy czas na takie zabiegi to okres od wiosny do początku jesieni. Oprócz wysiewu z nasion wiele odmian sukulentów bez problemu rozmnożysz z pojedynczych liści lub sadzonek. Wystarczy pobrać je od rośliny-matki, a następnie pozostawić do zabliźnienia rany na kilka dni. Następnie umieszczamy w specjalnie przygotowanej ziemi. Gdy wypuści korzenie lub nowe pędy, to znak, że można ją przesadzić do większego pojemnika. Pamiętaj, że nie trzeba nawozić rozsadzanych pędów – ziemia ze sklepu jest już zaopatrzona w nawóz. Rozmnażanie sukulentów jest zabiegiem prostym, z którym poradzi sobie bez problemu nawet początkujący hodowca.

Podsumowanie

Sukulenty są idealne dla osób, które nie chcą spędzać wiele czasu na pielęgnacji, ale pragną cieszyć się pięknem roślin w swoim domu. Duży wybór różnych odmian sprawia, że każdy może znaleźć swój wymarzony kwiat. Wymagania sukulentów nie są wygórowane, dlatego jeśli nie czujesz się pewnie lub stawiasz pierwsze kroki w hodowli roślin – wybierz odmiany z tej rodziny. Pamiętaj, aby wybrać sprawdzony sklep z roślinami, który gwarantuje bezpieczną dostawę i zapewnia szereg porad odnośnie pielęgnacji i uprawy.

Zapraszamy do zapoznania się z wpisem – Kilka cennych rad, które warto brać pod uwagę przed zakupem roślin doniczkowych.

REKLAMA
beautyblender– Jedyny oryginalny, niepowtarzalny, niezbędny w twojej kosmetyczce. Innowacyjny aplikator stosowany przez topowych makijażystów Hollywood.
beautyblender.pl

Na obrazku gąbka beautyblender. To innowacyjny aplikator podkładu do twarzy. Must have w kosmetyczce.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]