Rozmnażanie roślin doniczkowych – jak to zrobić poprawnie?

Dla miłośników roślin nie ma nic wspanialszego niż samodzielnie wyhodowana sadzonka. Wbrew pozorom rozmnażanie roślin doniczkowych wcale nie jest trudne, a radość związana z posiadania własnoręcznie wyhodowanego okazu – ogromna. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są metody rozmnażania poszczególnych gatunków i co jest potrzebne, by zakończyły się pełnym sukcesem.

Rozmnażanie roślin doniczkowych – sposoby

Jeśli Twoja domowa hodowla roślin pięknie się rozrasta, a obserwacja kwiatów przynosi Ci nieziemską satysfakcję, z pewnością zastanawiasz się, czy przyszedł już czas na podjęcie samodzielnej próby rozmnożenia roślin. Jeśli masz obawy, czy to nie jest zbyt duże wyzwanie, możesz być pewien, że dasz sobie radę. Na początek wystarczy większa doza cierpliwości i determinacja. Jak rozmnażać rośliny doniczkowe? Możesz wybrać pomiędzy metodami takimi jak:

  • rozmnażanie przez wysiew nasion;

  • pobranie pędów od rośliny matecznej;

  • podział bryły korzeniowej.

W przypadku każdej metody na efekty trzeba będzie poczekać. Większość roślin doniczkowych z powodzeniem można rozmnożyć właśnie poprzez podział. To dobry sposób, szczególnie jeśli masz swoją ulubioną roślinkę i chcesz obdarować nią bliskich lub po prostu mieć ją w więcej niż jednym pomieszczeniu w domu.

Rozmnażanie przez podział krok po kroku

Ten sposób warto wykorzystać w czasie przesadzania rośliny do większej doniczki. W zależności od gatunku możesz uciąć we właściwym miejscu pęd lub rozdzielić bryłę korzeniową. Popularnym gatunkiem, który rozmnożymy w ten sposób, jest monstera. Pnącze wytwarza korzenie powietrzne z charakterystycznych węzłów widocznych na pędach. To właśnie pomiędzy nimi należy przeciąć, aby otrzymać nową sadzonkę. W tym celu trzeba użyć ostrego noża lub sekatora. Najlepiej, gdy z węzła wyrastają przynajmniej dwa liście. Po obcięciu wskazane jest umieszczenie pędu w świeżej wodzie. Należy pamiętać o codziennej wymianie. Młodą roślinę umieszczamy w ziemi, gdy pojawią się nowe korzenie.

Niektóre gatunki kwiatów – figowce, bluszcz czy fikusy można też po obcięciu umieścić bezpośrednio w doniczce. Jednak na pełne ukorzenienie się młodej rośliny przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Rozmnażanie przez podział bryły korzeniowej

Ta metoda wymaga nieco więcej wprawy. Nieuważne lub zbyt gwałtowne oderwanie fragmentu może nieodwracalnie uszkodzić system korzeniowy rośliny. Jeśli jednak od dłuższego czasu zajmujesz się kwiatami, wypróbuj tego sposobu. Najlepiej podjąć się wyzwania w czasie przesadzania rośliny. Dotyczy to gatunków, które wypuszczają młode pędy bezpośrednio z korzenia. Rozmnożysz w ten sposób na przykład sansewierię, zielistkę czy wszelkie odmiany marantowatych. Jak rozmnażać kwiaty doniczkowe przez podział bryły?

Po wyciągnięciu rośliny z doniczki należy dokładnie usunąć resztki ziemi, tak, aby odsłonić dokładnie korzenie. Można rozdzielać je ręcznie przez odrywanie poszczególnych segmentów lub przy pomocy noża. W wielu przypadkach młodą sadzonkę umieścisz bezpośrednio w ziemi. Zdarza się jednak, że mimowolnie dojdzie do uszkodzenia systemu korzeniowego. Raczej nie będziesz mieć problemu, aby rozpoznać, że do tego doszło. Roślina zacznie marnieć w oczach, nie będzie w stanie pobierać z gleby substancji odżywczych ani wody. Co wtedy zrobić? Najlepiej ponownie wykopać sadzonkę i umieścić ją w pojemniku z wodą. Powinna w nim pozostać aż do czasu, gdy zacznie puszczać młode korzonki. Wtedy bez obaw można ją wsadzić do doniczki i cieszyć się prawidłowym wzrostem oraz dobrą formą.

Samodzielne sianie nasion

To najprostszy, a zarazem najdłuższy sposób, aby cieszyć się własnoręcznie wyhodowanym okazem. Jeśli kupisz już nasiona swojej roślinki, musisz przygotować też odpowiednią glebę i pojemniki. Najlepsze będzie podłoże przeznaczone do wysiewu – taka gotowa mieszanka jest odkażona i pozbawiona wszelkiego rodzaju pasożytów, które mogłyby zaszkodzić młodym sadzonkom. Możesz wykorzystać większe lub mniejsze doniczki. Nasiona umieszczamy pojedynczo w niewielkim zagłębieniu w ziemi, a następnie przysypujemy cienką warstwą podłoża. Podlewamy, a następnie umieszczamy w jasnym i ciepłym miejscu. Każda roślina ma inne preferencje, dlatego przeczytaj dokładnie, czy nie należy dodatkowo przykryć doniczki, aby utrzymać podwyższoną wilgotność.

Kiedy najlepiej rozmnażać rośliny?

Bez wątpienia najkorzystniejszy moment w roku to okres wiosenno-letni. Jesienią i zimą rośliny przechodzą w okres spoczynku. Temperatura otoczenia spada, a ilość światła słonecznego jest mocno ograniczona. Z kolei w ciepłych miesiącach rozpoczynają wegetację, rosną szybciej i obficiej. To dobry moment, aby pomyśleć o pozyskaniu młodych sadzonek z roślin macierzystych.

Jakie problemy można napotkać podczas rozmnażania?

Zdarza się, że odcięte sadzonki zaczynają gnić w wodzie lub w ziemi. Przyczyną może być infekcja grzybicza. Aby się jej pozbyć, warto zastosować preparat grzybobójczy, a także obciąć zdezynfekowanym narzędziem zakażony fragment rośliny. Choć nie zawsze udaje się uratować sadzonkę, to w wielu przypadkach misja kończy się sukcesem, a Ty możesz wreszcie podziwiać swój nowy zielony nabytek.

Podsumowanie

Własnoręcznie wyhodowana roślina to powód do dumy, szczególnie w przypadku egzotycznych gatunków. Nie jest to proces skomplikowany, choć wymaga pewnych umiejętności i wiedzy. Warto jednak wykorzystać nasze porady i spróbować samodzielnie rozmnożyć swoją ulubioną roślinkę.

Zapraszamy do zapoznania się z wpisem – Jak dbać o monsterę? Jakie są rodzaje i jak je pielęgnować?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

15 odpowiedzi na “Rozmnażanie roślin doniczkowych – jak to zrobić poprawnie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *