Rośliny doniczkowe i ich wpływ na zdrowie – naukowe spojrzenie.

Oczywisty wpływ roślin na estetykę wnętrz jest powszechnie znany, ale coraz więcej badań naukowych wskazuje również na korzystny wpływ roślin doniczkowych na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi. Nie tylko oczyszczają one powietrze, ale również mogą poprawić nastrój, redukować stres i zwiększać produktywność. Warto zgłębić te naukowe aspekty i spojrzeć na nie z bardziej szczegółowej perspektywy.

Oczyszczanie powietrza

Badania naukowe, w tym te przeprowadzone przez NASA w latach 80. XX wieku, jednoznacznie wskazują na zdolność niektórych roślin doniczkowych do oczyszczania powietrza z szkodliwych substancji chemicznych. Formaldehyd, benzen, dwutlenek węgla – to tylko niektóre z toksycznych substancji, które mogą gromadzić się w zamkniętych pomieszczeniach. Rośliny takie jak palma areka, skrzydłokwiat czy fikusy potrafią je absorbować, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza. Proces ten jest możliwy dzięki mikroskopijnym strukturom na liściach, które absorbują i rozkładają substancje szkodliwe.

Poprawa nastrój i redukcja stresu

Wprowadzenie zieleni do wnętrza może znacząco wpłynąć na nasz nastrój i poziom stresu. Badania wykazują, że obcowanie z roślinami doniczkowymi może obniżać poziom kortyzolu – hormonu stresu – oraz zwiększać uczucie spokoju i relaksu. Patrzenie na zielone otoczenie może działać jak naturalna terapia, pomagając w redukcji napięcia i lęku. W miejscach pracy, szpitalach czy domach opieki, obecność roślin może być szczególnie ważna, aby stworzyć atmosferę sprzyjającą zdrowiu psychicznemu i dobremu samopoczuciu.

 

Przeczytaj – Kilka cennych rad, które warto brać pod uwagę przed zakupem roślin doniczkowych.

Wpływ na zdrowie psychiczne

Rośliny doniczkowe mogą również mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Badania wykazały, że osoby mające kontakt z naturą, w tym także z roślinami doniczkowymi, mają niższe ryzyko wystąpienia depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Dbanie o rośliny, ich podlewane, przycinanie czy przenoszenie, może być formą terapii zajęciowej, która przynosi satysfakcję i poczucie spełnienia.

Poprawa jakości snu

Niektóre rośliny doniczkowe mogą również poprawić jakość snu poprzez produkcję tlenu w nocy. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących na bezsenność lub inne problemy ze snem. Rośliny takie jak aloes, jasnoty czy fikusy są znane z ich zdolności do oczyszczania powietrza i produkcji tlenu, co może pomóc w stworzeniu zdrowszego środowiska snu.

Wnioski płynące z badań naukowych są jasne – rośliny doniczkowe mają pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi. Ich obecność w pomieszczeniach może poprawić jakość powietrza, nastrój, redukować stres oraz przyczynić się do lepszego snu. Dlatego warto rozważyć wprowadzenie więcej roślin do swojego otoczenia, zarówno w domu, jak i miejscu pracy, aby czerpać korzyści zdrowotne płynące z obcowania z naturą.

Zapraszamy do zapoznania się z wpisem – Czas na ‘Twist’- Aeschynanthus Japhrolepis Twister

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *