Kalatea (calathea) – odmiany, uprawa, pielęgnacja.

Odmiany Calathea (Kalatea)

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że odmiany Kalatea to jedynie niewielkie zmiany w kolorystyce liści. Nic bardziej mylnego! Każda z nich ma swoje unikalne cechy, które czynią ją wyjątkową i niepowtarzalną w swoim rodzaju. Kalatea występuje w wielu różnych odmianach, z różnorodnymi wzorami i barwami liści. Do popularnych odmian należą m.in.:

 • Calathea Orbifolia – Charakteryzuje się okrągłymi liśćmi w kolorze jasnozielonym z charakterystycznymi, białymi paskami.

 • Calathea Zebrina – Ma piękne, zielone liście z wyraźnymi, ciemnymi pasami, przypominającymi wzór zebrę.

 • Calathea Medallion – Odmiana ta wyróżnia się dużymi liśćmi o atrakcyjnym wzorze, przypominającym medalion.

Calathea – jak dbać? Uprawa i pielęgnacja

Co zrobić, aby uprawa Calathea była jak najłatwiejsza, a roślina zdrowa i piękna? Oświetlenie to bardzo ważny aspekt, gdyż Calathea preferuje jasne, rozproszone światło. Unikaj bezpośredniego słońca, które może prowadzić do poparzenia liści. Temperatura również odgrywa istotną rolę, a optymalne warunki to między 18°C a 24°C. 

Kwiat Kalatea – jak często podlewać tę roślinę?

Ważne jest, aby utrzymać równowagę między dostarczaniem odpowiedniej ilości wody, a jednocześnie unikaniem nadmiaru, który może prowadzić do zgnilizny korzeni. Kalatea lubi wilgotne podłoże, ale nie toleruje stania w wodzie.

Podlewanie powinno odbywać się regularnie, zwłaszcza w okresie wzrostu. Warto sprawdzić wilgotność podłoża przed kolejnym podlaniem. Jeśli wierzchnia warstwa gleby jest sucha, to znak, że roślina potrzebuje wody. Pamiętaj, aby nie pozostawiać nadmiaru wody w podstawce, co może prowadzić do negatywnych skutków dla korzeni.

Kalatea – jaka doniczka sprawi się przy uprawie?

Jeśli chodzi o wybór doniczki, to najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej przepuszczalności wody. Doniczka powinna mieć otwory odpływowe, aby uniknąć zalegania wody, co może prowadzić do chorób korzeni. Optymalna wielkość doniczki powinna umożliwiać korzeniom swobodny rozwój.

Calathea – jaka ziemia będzie najlepsza?

W zakresie uprawy kalatei warto wybrać podłoże o dobrej przepuszczalności, bogate w substancje odżywcze, co wpływa korzystnie na rozwój rośliny.

Kalatea – jak pielęgnować?

Pielęgnacja kalatei obejmuje także regularne czyszczenie liści z kurzu oraz nawożenie rośliny nawozem dla roślin zielonych w okresie wzrostu. Kontrola szkodników i utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza to dodatkowe czynniki wpływające na zdrowy rozwój Calathea. Pamiętaj, że dobór odpowiedniej doniczki z otworami odpływowymi i zastosowanie się do zaleceń dotyczących podlewania są ważne dla pielęgnacji kalatei. W ten sposób zapewnisz roślinie optymalne warunki, a ona odwdzięczy się pięknymi, zdrowymi liśćmi.

Kalatea – choroby, o których musisz wiedzieć

Niezależnie od pozornie doskonałej pielęgnacji, Calathea może się okazać rośliną wyjątkowo podatną na różnego rodzaju choroby i szkodniki. Jakie są najczęstsze choroby kalatea i co zrobić, aby rozwiązać ten problem?

Gnicie korzeni

Nadmierna wilgotność gleby może prowadzić do zgnilizny korzeni. Aby zapobiec temu problemowi, regularnie sprawdzaj wilgotność podłoża, unikaj nadmiernego podlewania i zapewnij dobrą drenaż.

Pleśń i grzyby

 • Objawy: Plamy na liściach, biały nalot.

 • Rozwiązanie: Zadbaj o odpowiednią wentylację, ogranicz stosowanie nawozów azotowych, usuwaj chory liście.

Ataki szkodników

 • Objawy: Żółknięcie liści, drobne ślady na roślinie.

 • Rozwiązanie: Regularnie sprawdzaj roślinę, stosuj naturalne środki owadobójcze, jak olejek neem.

Biały nalot na roślinie

 • Objawy: Biały nalot na liściach.

 • Rozwiązanie: Zastosuj fungicydy, utrzymuj dobrą wentylację, unikaj zbyt zimnych warunków.

Problemy związane z wodą

 • Objawy: Brązowe końcówki liści.

 • Rozwiązanie: Unikaj podlewania wodą o wysokiej zawartości soli, korzystaj z wody o temperaturze pokojowej.

W przypadku wystąpienia problemów szybka diagnoza i odpowiednie środki zaradcze są najważniejsze. Regularne monitorowanie stanu kalatei oraz dostosowywanie warunków uprawy pozwoli cieszyć się jej pięknem przez długi czas.

Zapraszamy do zapoznania się z wpisem – Kwiaty do domu – jakie rośliny doniczkowe wybrać?

Jedna odpowiedź do “Kalatea (calathea) – odmiany, uprawa, pielęgnacja.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest