Jak dbać o Aglaonemę? Jakie są rodzaje i jak je pielęgnować?

Chociaż istnieje wiele różnych roślin doniczkowych, które można hodować w domu, na szczególną uwagę zasługuje Aglaonema. Pielęgnacja tej rośliny jest łatwa i mało skomplikowana, za to niezwykła uroda sprawia, że cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników zielonych parapetów. Dowiedz się, jakie warunki zapewnić aglaonemie, aby pięknie i bujnie rosła w Twoim domu.

Aglaonema: wprowadzenie do gatunku

Aglaonema to roślina pochodząca z Azji Południowo-Wschodniej, która zyskała na popularności dzięki swoim efektownym liściom. Czym różnią się poszczególne odmiany Aglaonema? Rodzaje tej rośliny odznaczają się przede wszystkim niezwykłym kształtem i barwą liści. Wybierając aglaonemę do naszego domu, warto wiedzieć, że poszczególne typy wymagają nieco innej pielęgnacji. Niezależnie od wyboru, z pewnością zachwycą Cię swoją egzotyczną urodą.

Rodzaje aglaonemy: od czego zależy wybór?

Wybierając aglaonemę, warto wziąć pod uwagę nie tylko nasze upodobania estetyczne, ale również warunki, które możemy jej zapewnić. Na przykład Aglaonema Spotted Star to odmiana o pięknych, plamistych liściach, której pielęgnacja wymaga jednak nieco więcej uwagi, niż pozostałe rodzaje. Z kolei Aglaonema Zircon charakteryzuje się niezwykle efektownymi, zielonymi liśćmi ze srebrzystymi smugami, a jej pielęgnacja jest stosunkowo prosta i mało absorbująca. Poradzi sobie z nią nawet początkujący hodowca.

Pielęgnacja aglaonemy – podstawowe zasady

Pielęgnacja aglaonemy nie jest skomplikowana. Wymaga jednak od nas regularności i dbałości o kilka podstawowych czynników. Przede wszystkim aglaonema potrzebuje odpowiedniego podłoża, które zapewni jej optymalne warunki do wzrostu. Możemy je nabyć w specjalistycznym sklepie z roślinami. Ziemia powinna mieć lekko kwaśny odczyn, oraz zapewniać przepuszczalność. Taki efekt uzyskamy dzięki podłożu z domieszką perlitu, wermikulitu i torfu.

Ważne jest także dostarczanie roślinie odpowiedniej ilości wody – ziemia w doniczce powinna być wilgotna, jednak należy unikać przelewania. Nie można dopuszczać do tworzenia się zastojów, które prowadzą do gnicia korzeni i obumarcia całej rośliny. Woda powinna być miękka – najlepsza będzie filtrowana lub deszczówka w temperaturze pokojowej. W okresie intensywnego wzrostu należy podlewać aglaonemę częściej, z kolei jesienią i zimą stopniowo ograniczamy ilość wody.

Jakie stanowisko wybrać dla aglaonemy? To roślina, która świetnie poradzi sobie w półcieniu, jak i w miejscu jasnym o rozproszonym świetle. Nie należy narażać aglaonemy na bezpośrednie promienie słoneczne. Zbyt ostre światło może poparzyć jej delikatne liście. Najkorzystniejsze będzie więc stanowisko słoneczne – wtedy liście będą miały najpiękniejsze wybarwienia.

Pielęgnacja aglaonemy: jak dbać o Aglaonemę Spotted Star i Zircon?

Jak pielęgnować poszczególne rodzaje Aglaonema? Typy Spotted Star i Aglaonema Zircon to dwie bardzo popularne odmiany, które jednak wymagają nieco odmiennych warunków. Aglaonema Spotted Star potrzebuje regularnego podlewania, ale także dbania o wysoką wilgotność powietrza. W tym celu można zraszać jej liście lub ustawić doniczkę na podstawce z wodą, aby zwiększyć wilgotność wokół rośliny. Innym sposobem jest zakup nawilżacza powietrza. Natomiast odmiana Zircon nie jest tak wymagająca – wystarczy ją podlewać, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie.

Podsumowanie

Aglaonema to roślina, która zasługuje na miejsce w naszych domach. Niezależnie od tego, czy wybierzemy odmianę Spotted Star, Zircon czy jakąkolwiek inną, jej piękno z pewnością będzie podkreślać wystrój każdego wnętrza. Pamiętajmy jednak, że prawidłowa pielęgnacja jest kluczowa dla zdrowia i wyglądu tej niezwykłej rośliny. Zachęcamy do poznawania różnych rodzajów i wybierania tych, które najbardziej wpasują się w Twoje domowe przestrzenie. 

Zapraszamy do zapoznania się z wpisem – Wanilinowe dziecko czyli Aglaonema Vanilla Baby

Jedna odpowiedź do “Jak dbać o Aglaonemę? Jakie są rodzaje i jak je pielęgnować?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest