Jakie rośliny doniczkowe do kuchni sprawdzą się najlepiej?

na obrazku widac na blacie kwiaty do kuchni

Kwiaty do kuchni. Rośliny prezentują się dobrze w każdym pomieszczeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zazielenić kuchnię czy łazienkę. Jakie rośliny do kuchni sprawdzą się najlepiej? Poznaj nasze podpowiedzi i dowiedz się, którym roślinom nie zaszkodzą warunki takie jak wysoka wilgotność, opary gazu czy wahająca się temperatura. Wbrew pozorom sporo gatunków bardzo dobrze je toleruje.

Jakie rośliny do kuchni wybrać? Najpopularniejsze gatunki

Wysoka temperatura, wilgotne powietrze, opary gotujących się potraw czy wyziewy z kuchenki gazowej to mało sprzyjające warunki do uprawy roślin. Niektóre gatunki charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością – w naturze dostosowały się do ekstremalnych okoliczności. Nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, czy dużego nasłonecznienia. Idealne rośliny do kuchni to również gatunki, które mają zdolność oczyszczania powietrza.

Rośliny doniczkowe do kuchni – skrzydłokwiat

Jakie rośliny do kuchni wybrać? Skrzydłokwiat to wbrew pozorom jedna z najprostszych w uprawie roślin. Jest niezwykle efektowna, a prawidłowo pielęgnowana regularnie kwitnie, ciesząc oczy ozdobnymi, białymi kwiatami. Skrzydłokwiat lubi umiarkowanie wilgotne podłoże i rozproszone światło słoneczne. Nie toleruje zbyt suchej ziemi – objawia się to opadającymi liści, które po podlaniu szybko wracają do siebie. Dobrze znosi wysoką wilgotność i opary towarzyszące gotowaniu. Ma liście pokryte woskowym nalotem, który chroni roślinę przed zanieczyszczeniami.

Pasuje do niemal każdej aranżacji – doniczkę możesz ustawić zarówno na oknie, jak i na blacie. Pamiętaj jednak, by unikać bezpośrednich promieni słonecznych – mogą doprowadzić do poparzenia liści. Skrzydłokwiat wymaga regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania. Lepiej zrobić to częściej i w mniejszych ilościach niż rzadko i obficie. Ta roślina to nie tylko ozdoba – ma właściwości oczyszczające powietrze, dlatego doskonale sprawdzi się jako roślina do kuchni.

Aspidistra wyniosła do kuchni

Zastanawiasz się, kwiaty do kuchni można ustawić na blacie? Jedną z nich jest Aspidistra wyniosła, słynąca ze swoich żelaznych liści. Dobrze roślinie w półcieniu, w glebie przepuszczalnej i żyznej. Bardzo lubi wysoką wilgotność powietrza. Choć toleruje okresowe susze, lepiej nie zapominać o regularnym podlewaniu. Wystarczy to robić raz w tygodniu, niezbyt obficie.

Najlepsze rośliny do kuchni – cyklamen perski

Nie masz pewności, jakie kwiaty do kuchni przetrwają panujące tam warunki? Cyklamen perski jest rośliną odporną na nadmierną wilgoć i unoszącą się parę wodną. Ta niewielka roślina cieszy oczy wspaniałymi kwiatami w różnych barwach – od bieli, przez róż, fiolet, aż do szarłatu. Cyklamen wystarczy podlewać dwa razy w tygodniu, niezbyt obficie. Potrzebuje też dostępu do światła, lecz bez bezpośrednich promieni słonecznych. Mogą one doprowadzić do żółknięcia liści.

Sansewieria gwinejska – sprawdzona roślina do kuchni

Wężownica to znana i ceniona roślina, która dobrze rośnie w niemal każdych warunkach. Jeśli nie wiesz, jakie kwiaty do kuchni zniosą panujące w niej warunki – wybierz wężownicę. Jej mocne i sztywne liście rosną niemal pionowo, co sprawia, że jest ciekawym elementem dekoracyjnym. Jest niezwykle odporna na działanie szkodliwych substancji i wszelkie zaniedbania. Nic jej nie grozi, nawet jeśli zapominasz o regularnym podlewaniu – gromadzi zapas wody w liściach. Oczyszcza powietrze, dlatego warto ją mieć w każdym pomieszczeniu.

Najlepsze rośliny do kuchni – sukulenty

Ta grupa roślin jest niezwykle odporna, a ich skórzaste liście gromadzą zapas wody. Pasują do minimalistycznych wnętrz, tworzą ciekawe aranżacje, szczególne sadzone w szklanych i wiszących donicach. Należą do nich gatunki roślin takie jak:

  • aloes;
  • kalanchoe;
  • kaktusy;
  • eszeweria;
  • sedum.

Są odporne na wyziewy gazowe i brak wody. Bez problemu przetrwają, nawet jeśli zapomnisz o regularnym podlewaniu.

Podsumowanie

Wiesz już, jakie kwiaty do kuchni warto mieć. Większość z nich ustawisz na kuchennym parapecie, inne potrzebują nieco bardziej zacienionego miejsca. Wybierając kwiaty do kuchni, sprawdź, czy na pewno nie zaszkodzą im panujące w niej warunki.

Zapraszam do zapoznania się z wpisem – Znaczenie światła w życiu roślin doniczkowych.

REKLAMA
beautyblender– Jedyny oryginalny, niepowtarzalny, niezbędny w twojej kosmetyczce. Innowacyjny aplikator stosowany przez topowych makijażystów Hollywood.
beautyblender.p

Na obrazku gąbka beautyblender. To innowacyjny aplikator podkładu do twarzy. Must have w kosmetyczce.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]