Jak prawidłowo przesadzać rośliny.

Domowa zieleń potrzebuje przestrzeni, aby ciągle wzrastać i cieszyć właścicieli świetnym widokiem. Zbyt mała doniczka lub nieświeże podłoże to niebezpieczne czynniki, które mogą szybko doprowadzić do więdnięcia i wysuszania się łodyg i listków. Jeśli wygląd Twojej flory wskazuje na to, że przyszła pora na gruntowne porządki, koniecznie przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak prawidłowo przesadzać rośliny.

Wiosenne porządki w zieleni – jak się przygotować? 

Zanim weźmiesz w dłoń narzędzia ogrodnicze, warto dokonać odpowiednich przygotowań do prac. Podstawą jest dobranie odpowiedniego terminu – przesadzanie to czynność, którą powinieneś zaplanować na wczesną wiosnę, zanim rośliny zaczną kwitnąć. Warto przygotować sobie przestronne stanowisko, które pomieści wszystkie potrzebne akcesoria, ziemię oraz doniczki. 

Pomocne będzie również zrobienie sobie kompleksowej listy zakupów. Uprzednie przygotowanie sobie najlepszych dla Twoich kwiatów rozmiarów donic i osłonek może oszczędzić nam późniejszych komplikacji. Niektóre gatunki wymagają również nietypowych rodzajów podłoża, na przykład torfu, piasku czy żwiru – warto już na etapie zakupów poznać ich szczególne potrzeby.

Przesadzanie roślin – jak robić to efektywnie? 

Praca z domową florą bywa nużąca i czasochłonna, ale dzięki wiedzy i dobrej organizacji możesz ją sobie znacznie ułatwić. Przed wyjęciem rośliny możesz dobrze podlać i nawilżyć ziemię, co sprawi, że przenoszenie jej na nowe podłoże będzie znacznie łatwiejsze. Zmiana doniczek do doskonała okazja, aby zrobić gruntowny przegląd korzeni – rozplątanie i pozbycie się wysuszonych lub gnijących elementów pobudzi kwiaty do wzrostu.

Przed przesadzeniem w nowych doniczkach powinieneś stworzyć warstwę drenażową o grubości 2-3 centymetrów – najlepiej z kamyków lub keramzytu ogrodniczego. Taka bariera na dnie sprawi, że woda nie będzie pozostawać na wysokości korzeni i przyspieszać ich gnicia. W tak przygotowanych naczyniach możesz już umieścić roślinę razem ze świeżą ziemią lub innym podłożem. Przesadzanie zakończone – pamiętaj tylko o tym, aby dobrze nawodnić zieleń i znaleźć dla niej odpowiednio nasłonecznione w mieszkanie! 

Zapraszam do zapoznania się z wpisem – Jak dbać o by rośliny domowe, gdy za oknem zmienia się pogoda? 

Jedna odpowiedź do “Jak prawidłowo przesadzać rośliny.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest