Jak dbać o rośliny doniczkowe wiosną?

Kiedy zima dobiega końca, a dni są coraz dłuższe, domowa zieleń wraca w pełni do życia. Jeśli chcesz w pełni cieszyć się jej urokiem, warto poświęcić im nieco więcej uwagi i uwzględnić ich pielęgnację na liście wiosennych porządków. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o rośliny doniczkowe w pierwszych dniach, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie!

Przesadzanie i odmładzanie – czynności, które najlepiej wykonać na wiosnę

Marzec i kwiecień to najlepsze miesiące na opanowanie bujnych rozrostów i przygotowanie nowego podłoża dla roślin. Podczas przesadzania doniczkowej zieleni warto znaleźć odpowiednie miejsce na sadzonki oraz świeże pędy, aby zapewnić im miejsce na rozwój. Nie zapomnij również o przycięciu pędów – dzięki temu pobudzisz je do wzrostu! W wypadku wyjątkowo dużych rozrostów niektórych odmian, takich jak peperomia czy syngonium możesz również przeprowadzić odmładzanie i podzielić duży egzemplarz na mniejsze części.

Nawożenie – ważny etap pielęgnacji

W zimie domowa dżungla w większości wymaga delikatnej pielęgnacji, ponieważ poza okresem wegetacji duże dawki składników odżywczych nie są potrzebne doniczkowej zieleni Na wiosnę zaczyna się jednak okres wzrostu i kwitnienia – dlatego warto sięgnąć po nawozy dla roślin! Hojne dawki należy jednak zarezerwować dla tych okazów, którym nie wymieniałeś doniczek. Te, które umieszczone są w nowym, bogatym w składniki odżywcze podłożu będą ich potrzebować dopiero za kilka tygodni.

Planowanie to podstawa – również w domowej dżungli!

Zanim weźmiesz narzędzia w dłoń i zaczniesz przycinać, przesadzać i aranżować, warto poświęcić chwilę na generalny przegląd Twoich roślin doniczkowych. Odnalezienie wszystkich egzemplarzy, których kondycję naruszyła zima, a także tych, które należy przenieść do nowych doniczek lub odmłodzić pomoże Ci przygotować się do porządków. Na podstawie takiego przeglądu z łatwością zaplanujesz czynności, które powinieneś wykonać i zrobisz stosowne zakupy.

Zapraszam do zapoznania się z wpisem – Jak prawidłowo przesadzać rośliny.

Jedna odpowiedź do “Jak dbać o rośliny doniczkowe wiosną?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest