Jak dbać o by rośliny domowe, gdy za oknem zmienia się pogoda? 

Jesień i zima to ciężki okres dla miłośników doniczkowej zieleni. Dni stają się krótsze, co oznacza mniej cennego światła słonecznego, a powietrze jest nieustannie przesuszone ogrzewaniem. W tym szczególnym okresie domowe rośliny doniczkowe potrzebują kilku zmian w Twoich nawykach, dzięki którym utrzymasz je w dobrej kondycji mimo trudnych warunków. 

Mniej podlewania i nawożenia

Chłodne miesiące to dla większości roślin doniczkowych czas spoczynku, a nie wegetacji. Mniej światła sprawia, że ich metabolizm zwalnia. Jesienią i zimą należy zaprzestać nawożenia lub ograniczyć się do delikatnych preparatów, jak na przykład biohumus, po który będziesz sięgać nie częściej niż raz w miesiącu. Umiar sprawdza się również przy podlewaniu. Grzejniki sprawiają, że ziemia w doniczkach wysycha szybciej, jednak nie oznacza to, że powinieneś znacznie zwiększać częstotliwość nawadniania.

Więcej światła 

Jesienią i zimą dni stają się krótsze, dlatego warto w tym czasie pomyśleć o przestawieniu doniczek w taki sposób, aby domowe rośliny mogły w jak największym stopniu skorzystać z promieni słońca. Bliskość odsłoniętych okien jest niezwykle ważna. W okresie grzewczym kurz intensywnie osadza się na liściach, przeszkadzając im w procesie fotosyntezy – pamiętaj więc o tym, aby regularnie je przecierać lub zraszać. Szczególnie wrażliwe na brak słońca odmiany tropikalne można również doświetlać przy użyciu specjalnych lamp UV, które imitują naturalne światło. 

Odpowiednia wilgotność 

Przy wyjątkowo suchym powietrzu rośliny mogą nadmiernie tracić wodę, przez co nawet przy regularnym podlewaniu możesz zaobserwować pojawienie się zżółkniętych, suchych liści. Warto więc zadbać o to, aby utrzymać w domu wilgotność powietrza na poziomie 40% a 60%. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego nawilżacza. Doraźnie pomoże Ci również butelkowy zraszacz. Większą utratę wilgotności możesz wykorzystać na korzyść Twojej domowej dżungli, jeśli ustawisz doniczki w zwartej grupie – dzięki temu istnieje szansa, że mimo trudnych warunków rośliny będą wspomagać się wzajemnie. 

Zapraszam do zapoznania się z wpisem – 5 powodów, dla których warto dekorować swój dom roślinami

Jedna odpowiedź do “Jak dbać o by rośliny domowe, gdy za oknem zmienia się pogoda? ”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest