Dlaczego moja roślina żółknie?

Estetyczny wygląd sadzonych przez nas kwiatów i sukulentów zależy nie tylko od ich swobodnego rozrostu. Równie ważne jest zachowanie zielonego koloru, który wprowadza żywy, przyjemny dla oka akcent w naszych wnętrzach. Jeśli zauważyłeś, że Twoja roślina żółknie, a jej liście tracą zdrowy wygląd i naturalną barwę, warto przyjrzeć się ich otoczeniu i pielęgnacji — dzięki temu szybko wyeliminujesz szkodliwe czynniki.

Światło jest potrzebne – ale w rozsądnych ilościach

Jeśli Twoja roślina doniczkowa zaczyna żółknąć, warto przeanalizować stanowisko, na którym są ustawione. Naturalne promienie słońca są niezwykle potrzebne domowej zieleni, jednak ich nadmiar może być czynnikiem stresowym, która zaburza proces produkcji chlorofilu, co powoduje utratę koloru. Spróbuj określić, czy dany gatunek nie potrzebuje znacznie mniejszej ilości światła niż ta, którą zapewnia mu jego obecne miejsce w mieszkaniu. Jeśli tak, poszukaj stanowiska, na którym będzie mniej wyeksponowany na działanie słońca.

Brak składników odżywczych — częsty powód żółknięcia roślin

Młode liście i kwiaty potrzebują odpowiedniej ilości wody i minerałów, aby móc się swobodnie rozwijać. Jeśli roślina nie może pobrać ich z gleby, ponieważ ta jest zbyt sucha bądź uboga w składniki odżywcze, szybko zaczyna żółknąć i słabnąć. Takie objawy są dla hodowcy sygnałem, że należy dokładnie przyjrzeć się częstotliwości podlewania i nawożenia — być może nie jest ona wystarczająca dla danego gatunku.

Żółknięcie jako objaw choroby – niebezpieczna przesłanka

Jeśli sprawdzenie i poprawa warunków bytowych kwiatów nie pomogła, a coraz więcej liści żółknie, warto wziąć pod uwagę również możliwość wystąpienia choroby lub pasożyta. Zdeformowane łodygi i kłącza, utrata naturalnego koloru i znaczne osłabienie kwiatów mogą być objawem obecności nicieni lub zainfekowania grzybem, na przykład fusarium. W takich wypadkach należy koniecznie odizolować egzemplarz od innych doniczek, aby zapobiec dalszemu zarażaniu i zastosować fungicyd lub pestycyd. Jeśli i te środki nie pomogą w żaden sposób, niestety należy wyrzucić roślinę.

Zapraszam do zapoznania się z wpisem – Jak dbać o rośliny doniczkowe wiosną?

Jedna odpowiedź do “Dlaczego moja roślina żółknie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest