Rośliny pnące – stwórz dżunglę we własnym domu!

Rośliny pnące – stwórz dżunglę we własnym domu! (uprawa, pielęgnacja, ciekawe gatunki i odmiany)
Rośliny doniczkowe pnące to bardzo wdzięczne okazy. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki uprawy, odwdzięczą nam się wyjątkowo szybkim wzrostem. Są to rośliny, które nie należą do trudnych w uprawie, można z nimi tworzyć interesujące kompozycje do mieszkania jak i do pomieszczeń biurowych. Oczywiście znane są gatunki o trochę większych wymaganiach jednak ten typ roślin poleca się nawet mało doświadczonym w uprawie.
Ich najbardziej charakterystyczne cechy to:
1. Mają pnący, płożący się pokrój. Niektóre gatunki lepiej prezentują się z podporami a inne np. w doniczce podwieszanej tak, aby pędy mogły swobodnie zwisać do dołu.
2. Są to rośliny, które bardzo łatwo się rozmnażają z sadzonek pędowych.
3. Szybko rosną, dzięki pnącemu pokrojowi nie zajmują dużo miejsca.
4. Będą rosły w prawie każdym miejscu.
Uprawa i pielęgnacja roślin pnących
Pnącza najlepiej czują się w miejscu półcienistym. Bezpośrednie słońce może szybko doprowadzić do oparzeń liści. Idealna temperatura to 20-25 stopni Celsjusza, najlepiej, aby roślinę ulokować w pewnej odległości od kaloryfera. Sztuczne ogrzewanie negatywnie wpływa na rośliny. Jeśli posiadamy gatunki czy odmiany o pstrokatych liściach nie stawiajmy ich w całkowitym zacienieniu, gdyż nie będą produkować wybarwionych liści. Pnącza należy regularnie, ale umiarkowanie podlewać. Jeśli wierzchnia warstwa podłoża jest delikatnie przeschnięta to dobry czas na uzupełnienie wody. Pamiętaj tylko, aby nie zalewać roślin gdyż może doprowadzić to do chorób grzybowych.
Jak dbać o rośliny doniczkowe wiosną
Podłoże umiarkowanie żyzne klasyczna ziemia ogrodnicza z dodatkiem perlitu i keramzytu będzie idealna. Zakupując nowy okaz trzeba go niezwłocznie przesadzić do nowego podłoża, ziemia w jakiej sprzedawane są rośliny często jest bardzo niskiej jakości.
Pnącza można wzmacniać nawozem mineralnym dla roślin zielonych lub nawozem organicznym. Jednak tylko w okresie wegetacji, niektóre gatunki np. bluszcz zupełnie nie wymaga nawożenia. Istotnym zabiegiem jest przycinanie roślin pnących. Bywa, że lubią rozrastać się tak wysoko jak to jest możliwe, przycinanie znoszą bardzo dobrze i szybko się regenerują. Ponadto podczas cięcia można dokonać rozmnażania przez sadzonki pędowe i podzielić się młodymi okazami z innymi.
Propozycje ciekawych gatunków
Na początek chcemy zaproponować epifityczne pnącze, z rodziny obrazkowatych – Rhaphidophora Celatocaulis. Bardzo rzadki okaz, tym bardziej warto zwrócić na niego uwagę. Swoje korzenie ma w Indiach, Chinach i Malezji. Roślina posiada piękne, satynowe ciemno-zielone liście w owalnym kształcie. Blaszka liściowa z czasem zmieni strukturę z gładkiej na lekko pofalowaną, co dodaje roślinie tylko uroku. Okaz idealnie prezentuje się przy drewnianej podporze np.: deseczce. Liście przybierają spłaszczoną formę przylegają do podpory. Okaz wygląda zjawiskowo! Lubi cień i wilgotne podłoże z umiarkowaną glebą.
Prezentując rośliny pnące nie wolno zapomnieć o Hoya Carnosa. Odmiana Krimson Queen, bez wątpienia może być inspiracją dla wielu artystów. Roślina posiada duże, mięsiste liście w kształcie owalnym, ostro zakończone. Blaszka liściowa w kolorze zielonym, połyskująca z kremowo-żółtymi brzegami i drobnymi plamkami w odcieniu jasno-zielonym. Bywa, że liście są w całości kremowe i mogą przy dużej ilości światła przebarwiać się na różowo. Roślina wydaję pięknie, przyjemnie pachnące kwiaty. Okaz można uprawiać w formie zwisającej w podwieszonej donicy lub przy podporach np. w kształcie kulistym. Lubi miejsce słoneczne z przepuszczalnym, umiarkowanie żyznym podłożem. Nie toleruje zalewania.
Epipremnum 'Cebu Blue' to gatunek, który niewątpliwie wprowadzi egzotykę do Twojego domu. Pochodzi z Filipin, bywa nazywana również monsterą Cebu Blue. Posiada długie, pnące pędy, które swoją urodę prezentują przy podporach lub w donicach podwieszanych. Liście ciemno-zielone, skórzaste z pięknie wyrysowanym nerwem głównym I bocznymi żyłkami. Na dorosłych liściach pojawiają się dziury lub dochodzi do powcinania blaszki liściowej, a także z czasem liście mienią się w odcieniu niebiesko-zielonym. Lubi miejsca jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem. Podłoże powinno być żyzne i przewiewne, podlewajmy je regularnie, ale unikajmy zalewnia. Bardzo dobrze działa na nią nawożenie mineralne jak i organiczne. Jest to idealny okaz na prezent!
Na koniec coś, dla osób, które posiadają bardzo mało miejsca do uprawy roślin. Ceropegia Woodii Variegata to afrykański gatunek, który mimo swoich małych rozmiarów tworzy mocno ukorzenioną bulwę. Zaliczany jest do tzw. sukulentów, wodę gromadzi w liściach oraz bulwach. Pędy ma długie w kolorze purpurowym, na których rosną, drobne, skórzaste liście o kształcie sercowatym lub nerkowatym, ułożone naprzeciwlegle. Blaszka liściowa w kolorze zielonym z różowo-kremowym brzegiem. Spodnia strona blaszki liściowej kremowo-różowa. Cała roślina ma uroczy pokrój, pędy zalotnie zwisają lub pną się. Lubi miejsca jasne, mało promieni słonecznych powoduje słabe wybarwienie liści. Podłoże umiarkowanie żyzne i średnio wilgotne, nie lubi zalewania. Okaz idealnie sprawdzi się do małych pomieszczeń.
Literatura:
Oficjalna strona Internetowa – www.littlejungle.pl
Rośliny pnące i zwisające. Poradnik praktyczny, praca zbiorowa- 2023
Katalog roślin, drzewa, krzewy, byliny, praca zbiorowa, 2016
Rośliny ozdobne z liści, praca zbiorowa, 2023
Rośliny pnące, gatunki i uprawa, D. Boswirth, 2009
Królowa pnączy, A.Gawryś, Kwietnik, 1, 2012
Pnącza, A. Waszak, Działkowiec, nr: 6, 2015
Efektywne pnącza, R. Dębicz, Mój Piękny Ogród, nr: 3, 2019
Egzotyczne pnącza, T. Trelka, Działkowiec, nr: 7, 2019
#rośliny pnące, #pnącza, #prezent, #uprawa, #pielęgnacja roślin pnących, #ciekawe gatunki, #pnącza łatwe w uprawie, #pnącza szybko rosną