Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zabezpieczyć roślin doniczkowe przez wyjazdem na urlop?

2023-08-04
Jak zabezpieczyć roślin doniczkowe przez wyjazdem na urlop?

Jak zabezpieczyć roślin doniczkowe przez wyjazdem na urlop?

Osoby posiadające dużą ilość roślin doniczkowych co roku zmagają się  z problemem jak zabezpieczyć owe rośliny przed wyjazdem na upragniony urlop. Wypielęgnowane przez cały rok okazy mogą okazać się trochę uciążliwe w okresie wakacyjno- urlopowym. Jak uniknąć rozczarowania wynikającego z obumarcia, uschnięcia lub pogorszenia ogólnego stanu roślin doniczkowych o tym dowiesz się poniżej!

 

1. Zadbaj o drenaż, ziemie i podstawki po doniczki

 

Na początek warto rozpocząć o tej najprostszej metody. Jeśli nie wyjeżdżamy na kilkanaście dni to większość roślin doniczkowych powinno dać sobie rade nie będąc podlewanym przez 3-4 dni. Tylko musimy zapewnić im dobrą żyzna ziemie z drenażem, najlepiej mieszanka keramzytu, perlitu. Donica powinna być odpowiedniej wielkości nie zostawiajmy okazów np. w za małych donicach, korzenie w nich maja bardzo ciężko. Konieczne jest również aby Twoje donicy posiadały dziurki w dnie i podstawkę, tak aby woda mogła swobodnie spływać na podstawkę. Roślina sama będzie sobie regulować ilość wody jaką potrzebuje. Jeśli posiadamy rośliny tropikalne aby podnieść wilgotność powietrza można donice postawić na małych kamykach w podstawce i w nią nalać wody. Zacznie ona po pewnym czasie parować i podniesie wilgotność powietrza.

 

2. Podlej przed wyjazdem na urlop

Rośliny przed wyjazdem na urlop warto jest obficie podlać a nawet poddać je prysznicowi. Nie dość, że pozbędziemy się kurzu z liści to jeszcze ziemia będzie mogła w odpowiedni sposób na brać wilgotności. Pamiętaj, że sukulenty nie lubią zraszania. O nie nie trzeba się martwić gdyż mają one zdolność do magazynowania wody w liściach.

 

3. Wybór miejsca

Przed wyjazdem na urlop przestaw rośliny doniczkowe w miejsce półcieniste lub całkowicie zacienione. Tak aby słońce nie parzyło ich przez szybę. Stawiając je blisko siebie w jednym miejscu stworzymy mikroklimat, który również podnosi wilgotność powietrza. A to bardzo dobrze działa na rośliny doniczkowe. Pamiętaj aby wnieść do pomieszczenia rośliny doniczkowe, które stoją na balkonie, tarasie (na zewnątrz). Ochronimy je w taki sposób nie tylko przed brakiem wody ale również np. burzą, gradem. 

 

4. Hydrożel

Obecnie w sklepach ogrodniczych można zakupić specjalny hydrożel. Miesza się go z ziemią. Zawiera on mieszaninę substancji, które działają podobnie jak żelatynę. Pochłaniają wodę i z czasem ją uwalniają. Po pewnym czasie hydrożel sam się rozłoży. Jest to bardzo dobra metoda, jeśli nie chcemy inwestować w specjalne systemy nawadniające a np. posiadamy dość wymagające rośliny.

 

5. Systemy nawadniające

Warto wspomnieć o specjalnych systemach nawadniających. Na rynku bardzo popularne są doniczki z systemem nawadniającym, wbudowanym. Donice są różnej wielkości i możemy sobie je dostosować do danej rośliny. Równie popularne stają się systemy nawadniające w postaci sączków. Jest to system rurek, ostro zakończonych, które wbija się w ziemię. Rurkę umieszcza się w pojemniku z wodą, powyżej doniczkami aby mogło zadziałać prawo grawitacji. Inną metoda są jeszcze pompki czasowe, gdzie woda tłoczona jest rurkami mechanicznie. Jest to metoda bardzo wydajna bo może nawodnić bardzo duża ilość roślin, często wykorzystuje się ją w sklepach czy halach ogrodniczych.
System nawodniający można wykonać samemu! Wykorzystując metodę recyclingu. W Plastikowej butelce po wodzie robimy kilka małych dziurek w zakrętce. Całość napełniamy woda i zakręcamy, Butelkę umieszczamy w ziemi zakrętką do dołu. Woda będzie się powoli sączyła do ziemi.
Dla tych osób, które wyjątkowo zwracają na estetykę w sklepach ogrodniczych można zakupić szklane kule lub inne kształty z dziubkiem, które napełnią się woda i w bija w ziemie działają podobnie jak zwykła butelka z dziurkami w zakrętce, ale oczywiście wybór należy do Ciebie!

 

Poznaj spryskiwacz do roślin: Mr&Mrs Plant

 

6. Pomoc sąsiedzka

Na koniec nie zapominajmy o dobrych ludziach, którzy nas otaczają. Jeśli tylko mamy zaufanych sąsiadów lub kogoś z rodziny, kto mógłby podczas naszej nieobecności podlać nasze rośliny doniczkowe to niezwykle dobre rozwiązanie. Nic nie zastąpi człowieka, który dokona tego obowiązkowego zabiegu pielęgnacyjnego jakim jest podlewanie roślin. Co więcej wykonywanie takich sąsiedzkich przysług jednoczy i integruje. Zawsze lepiej jak podczas urlopu, sąsiad sprawdzi czy w  mieszkaniu, domu wszystko jest w porządku. Ruch w mieszkaniu odstrasza również złodziei!

 

Literatura:

Podlewanie roślin, Z. Pindel, Działkowiec, nr: 6, 2000
Szczęśliwe rośliny, L. Marcin Deborha, 2023
Plan Power. Jak wychować szczęśliwe rośliny M. Augustyn, 2018
Fizjologia roślin, M. Kozłowska, PWRiL, Poznań, 2007
Gospodarka wodna, Fizjologia roślina, A. Kacperska, PWN, Warszawa, 2002

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-17
Zamówienie zrealizowane bardzo szybko . Kwiatki pięknie zabezpieczone.
2023-10-28
Piękne roślinki, zdrowe dobrze Zabezpieczone. Dziękuję i polecam
pixel