Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Epipremnum – pielęgnacja, uprawa, odmiany

2023-06-12
Epipremnum – pielęgnacja, uprawa, odmiany

W wielu domach popularną rośliną doniczkową jest epipremnum. Odmiany, które cieszą się największym powodzeniem to aureum i pinnatum. Wyróżnia się długimi pnączami i pięknym, jasnozielonym odcieniem liści. Jako roślina mało wymagająca, a atrakcyjna wizualnie skradła serca miłośników roślin, zarówno początkujących, jak i bardziej doświadczonych. Sprawdź, skąd pochodzi ten gatunek i  jakich warunków potrzebuje do prawidłowego wzrostu. 

Epipremnum – odmiany i występowanie

Niewiele osób wie, skąd pochodzi i jakie ma odmiany roślina taka jak epipremnum. Rodzaje, które najczęściej uprawiane są jako ozdobne kwiaty doniczkowe to przede wszystkim:

 

  • epipremnum złociste Snow Queen – z dużą ilością białych plamek na liściach;
  • Cebu Blue – o połyskujących, srebrzystoniebieskich liściach;
  • N’joy – o nieregularnych, białych plamach na liściach, które tworzą wyjątkową kompozycję;
  • Neon – liście są mocno połyskujące, o soczystym odcieniu zieleni;
  • Happy Leaf – na liściach przeważa kolor biały, co dodaje roślinie atrakcyjności.

Należące do rodziny obrazkowatych epipremnum spotkać można na wyspach Polinezji, a w szczególności wyspie Moorea. W swoim naturalnym środowisku rośnie jako niezwykle długa liana, która oplata zwłaszcza drzewa. Należy do roślin wiecznie zielonych, dlatego tak często gości w domach.

Jak dbać o epipremnum? Najważniejsze informacje

Epipremnum – jak dbać o tę roślinę? Jeśli należysz do osób, które zachwyciły się zielonymi liśćmi, upstrzonymi białymi plamkami, to z pewnością zastanawiasz się, czy pielęgnacja tej rośliny jest uciążliwa. Jak każdy gatunek egzotyczny, także epipremnum ma swoje preferencje odnośnie stopnia wilgotności podłoża i powietrza. Rośnie w tropikach, więc uwielbia wysoką wilgotność powietrza. Można ją zapewnić dzięki nawilżaczom, a jeśli nie masz takiej możliwości, pomaga ustawienie doniczki na podstawce z wodą. W ten sposób możesz zwiększyć poziom wilgoci dookoła swojej sadzonki. 

Podlewanie nie może być zbyt obfite – epipremnum źle reaguje zarówno na nadmiar, jak i niedostatek wody. Stale mokre podłoże może przyczynić się do gnicia korzeni i stopniowego obumierania rośliny – rozpoznasz je po żółknących i opadających liściach. Z kolei w wyniku przesuszenia stają się one brązowe. Dlatego najlepiej jest podlewać swoją roślinkę częściej, ale w mniejszych ilościach. Warto też pamiętać o warstwie drenażowej na spodzie doniczki – w ten sposób unikniesz zastojów wody. Pielęgnacja  i uprawa epipremnum nie jest szczególnie wymagająca, dlatego poradzą sobie z nim także osoby początkujące.

Epipremnum – wymagania glebowe

Jeśli chodzi o podłoże, również warto zadbać o to, by było dopasowane do potrzeb rośliny. Jaka ziemia do epipremnum sprawdzi się najlepiej? Należy zadbać, aby podłoże było przepuszczalne, lekkie i umożliwiało swobodny przepływ wody. Jeśli chodzi o doniczkę, to wbrew pokaźnym rozmiarom sadzonek, nie potrzebuje zbyt wiele miejsca. Ma bardzo słabo rozwinięty system korzeniowy, co sprawia, że spokojnie można wybrać mniejsze rozmiary pojemników.

Stanowisko i nasłonecznienie

Epipremnum złociste najlepiej rośnie w warunkach rozproszonego światła słonecznego. Lubi pomieszczenia jasne, jednak nie toleruje bezpośredniej ekspozycji słonecznej. W takich warunkach jej liście są pięknie wybarwione, z dużą ilością białych plamek. Poradzi sobie również we wnętrzach ciemniejszych, jednak mniejsza ilość światła wpłynie na wygląd liści – staną się ciemniejsze i niemal całkowicie zielone. Pod względem temperatury epipremnum jest wyjątkowo tolerancyjną rośliną. Nie ma znaczenia czy w pomieszczeniu będzie ciepło, czy nieco chłodniej będzie rosnąć dobrze w niezależnie od tego czynnika.

Czy warto nawozić epipremnum?

Od wiosny do jesieni można nawozić epipremnum preparatem przeznaczonym dla roślin zielonych. To najlepszy czas na przyswojenie zawartych w nim składników odżywczych. W tym okresie roślina charakteryzuje się wyjątkowo szybkim i obfitym wzrostem, dlatego można ją wspomóc, stosując nawóz. Nie dotyczy to jednak roślin świeżo posadzonych do ziemi. Gotowe mieszanki są wzbogacone o liczne składniki odżywcze, dlatego należy uważać, aby nie przesadzić. Takich roślin nie nawozimy przez okres ok. 3 miesięcy.

Zraszanie liści – czy jest konieczne?

Ze względu na warunki, w jakich naturalnie rośnie epipremnum, warto zraszać liście, aby zapewnić odpowiedni poziom wilgoci w powietrzu. Taki zabieg można wykonywać co ok. 2-3 dni. W tym celu nie używamy jednak wody z kranu. Duża ilość chloru i innych substancji źle wpływa na stan liści. Do zraszania sprawdzi się najlepiej woda deszczowa, filtrowana lub odstana. Dzięki niej liście będą jędrne, błyszczące i zdrowe.

Epipremnum – rozmnażanie sadzonek

Roślinę taką jak epipremnum można samodzielnie rozmnażać. W tym celu wystarczy przyciąć pęd, powyżej korzenia powietrznego. W ten sposób z jednej rośliny w łatwy sposób uzyskasz kilka młodych sadzonek. Po odcięciu pędy należy umieścić w wodzie i poczekać, jak zaczną wypuszczać korzenie. Dopiero wtedy można je przenieść do gotowego podłoża.

Problemy w uprawie – szkodniki i choroby

W wyniku nieprawidłowej pielęgnacji czasem dochodzi do ataku szkodników lub chorób pasożytniczych. W wyniku przelania bardzo często pojawia się rizoktonioza, objawiająca się ciemnymi plamami na liściach. Z kolei bardzo uciążliwe szkodniki to wełnowce – ze względu na małe rozmiary, trudno dostrzec ich obecność. Wyglądem przypominają miniaturowy kłaczek wełny, jeśli więc zauważysz podejrzane drobinki na liściach, sprawdź dokładnie całą roślinę. Przenoszą się w błyskawicznym tempie, dlatego należy reagować od razu. 

Epipremnum – podsumowanie

Epipremnum to ciekawa i ozdobna roślina doniczkowa, charakteryzującą się ciekawym ulistnieniem i długimi pędami. Jest popularna w polskich domach, choć często wiele osób nie wie, że uprawia ten egzotyczny gatunek. Uprawa nie jest wymagająca, dlatego jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z roślinami, bez problemu poradzisz sobie z epipremnum. 


Szukasz sprawdzonego sklepu z roślinami? W Little Jungle oferujemy rośliny doniczkowe z różnych stron świata. Znajdziesz też nawozy do roślin i oryginalne osłony na doniczki. Z nami stworzysz swoją własną zieloną dżunglę!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-04
Roślinki maleńkie ale piękne i w bardzo dobrej kondycji. Dziękuję bardzo.
2023-11-01
Roślinki już zdążyły się dobrze zaadoptować w nowym domu. Przyjechały w super kondycji,dobrze ukorzenione, zadbane (z serem). Dziękuję POLECAM ten sklep. Kto spróbuje p, nie pożałuje. Jeszcze raz dziękuję całej załodze. ♥️
pixel